Większość Polaków nie wierzy, że moglibyśmy nie wejść do Unii
Większość Polaków uważa, że nawet jeśli w
czerwcowym referendum obywatele nie opowiedzą się za wejściem
Polski do Unii Europejskiej, to i tak do Unii wejdziemy - wynika z
majowego sondażu CBOS.
16.05.2003 | aktual.: 16.05.2003 13:56
32% badanych CBOS uważa, że nawet mimo negatywnego wyniku referendum, decyzję o wejściu Polski do UE podejmie parlament. 24% Polaków podziela opinię, że w takiej sytuacji za kilka, kilkanaście miesięcy odbędzie się następne referendum w tej sprawie. 12% spodziewa się rozpoczęcia na nowo negocjacji akcesyjnych i odłożenia członkostwa w tej organizacji na kilka lat.
Tylko 9% sądzi, że w razie zwycięstwa przeciwników integracji wejście Polski do UE będzie w najbliższej przyszłości niemożliwe. 23% respondentów nie ma zdania w tej sprawie.
Uczestnictwem w referendum w podobnym stopniu zainteresowani są ci, którzy przewidują, że w razie przewagi przeciwników integracji, parlament podejmie odmienną decyzję niż społeczeństwo (80% z nich deklaruje udział w referendum), jak też ci, którzy prognozują inne scenariusze - w tym utratę możliwości przystąpienia do Unii w ciągu najbliższych lat (również w tej grupie 80% zamierza pójść do urn).
Połowa Polaków obawia się, że jeśli Polska nie wejdzie do UE, to nastąpi zahamowanie rozwoju gospodarczego i recesja (50%), a część inwestorów zagranicznych wycofa się z Polski (49%). 45% uważa, że w przypadku nie wejścia do UE, Unia zamknie swoje rynki dla polskich towarów, a 42% obawia się, że Polska będzie musiała zwrócić pieniądze, które otrzymała z funduszy unijnych. 21% Polaków uważa, że jeśli nie wejdziemy do UE, to Polska znajdzie się w strefie wpływów Rosji.
Jak napisano w sondażu, o negatywnych skutkach nie przystąpienia Polski do UE, przekonani są przede wszystkim zwolennicy integracji, znacznie rzadziej jej przeciwnicy. Świadomi konsekwencji dla rozwoju polskiej gospodarki są częściej respondenci zainteresowani integracją, którzy czują się lepiej o niej poinformowani i mają wyższe wykształcenie.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 4-7 kwietnia 2003 r. na reprezentatywnej losowo-adresowej grupie 1229 dorosłych mieszkańców Polski.