PolskaWiększość Polaków negatywnie wypowiada się o krajowym rynku pracy

Większość Polaków negatywnie wypowiada się o krajowym rynku pracy

Aż 74% Polaków negatywnie wypowiada się o krajowym rynku pracy, z czego blisko jedna czwarta (24%) określa tę sytuację jako bardzo złą. Przeciwnego zdania jest jedynie 4%. Pozostali (18%) określają sytuację na rynku pracy w kraju jako ani dobrą, ani złą - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Większość Polaków negatywnie wypowiada się o krajowym rynku pracy
Źródło zdjęć: © WP.PL | Sławomir Kowalewski

Negatywne opinie o rynku pracy wyrażają wszystkie grupy społeczno-demograficzne. Największe niezadowolenie wyrażają renciści (87% opinii negatywnych), bezrobotni (86%), osoby w wieku od 55 do 64 lat (85%), badani źle oceniający swoją sytuację materialną (85%),

Nieco lepiej niż inni kwestię zatrudnienia w Polsce oceniają natomiast przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści wyższego szczebla (10%) oraz pracownicy usług (9%), a ponadto badani w wieku od 18 do 24 lat (9%).

Polacy pesymistycznie patrzą w przyszłość i nie wierzą, że sytuacja na rynku pracy poprawi się w ciągu roku. 37% pytanych osób przewiduje negatywne zmiany w tym zakresie, z czego 5% spodziewa się radykalnego pogorszenia. 45% respondentów uważa natomiast, że ciągu roku sytuacja na rynku pracy się nie zmieni. W poprawę sytuacji wierzy jedynie 11% osób.

Poczucie zagrożenia bezrobociem

Mimo złych opinii o rynku pracy, większość Polaków nie boi się bezrobocia (64%), w tym 23% pytanych to osoby niemal pewne utrzymania swojego miejsca pracy. Utraty pracy obawia się 32% respondentów, w tym 7% bardzo poważnie liczy się z taką ewentualnością.

W zdecydowanej większości grup społeczno-demograficznych przeważają pracownicy spokojni o swoje miejsca pracy. Należą do nich przede wszystkim rolnicy (85% z nich nie obawia się bezrobocia), pracownicy średniego szczebla, w tym technicy (73%) oraz prywatni przedsiębiorcy (71%), a ponadto osoby deklarujące dochody powyżej 1500 zł w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym (72%), dobrze oceniające sytuację materialną swoich rodzin (70%) oraz mieszkające w miastach liczących od 100 do 500 tys. ludności (71%).

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w dniach 8 – 14 marca 2012 roku na liczącej 1015 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (712)