ŚwiatWiększość Polaków: homoseksualiści są dyskryminowani

Większość Polaków: homoseksualiści są dyskryminowani

Sześciu na dziesięciu Polaków (59%)
uważa, że dyskryminacja osób homoseksualnych jest rozpowszechniona
w Polsce. Czterech na dziesięciu (41%) jest zdania, że
zwiększyła się w ciągu ostatnich pięciu lat - wynika z sondażu Eurobarometru.

Większość Polaków: homoseksualiści są dyskryminowani
Źródło zdjęć: © AFP

W krajach UE występują ogromne różnice opinii o rozpowszechnieniu dyskryminacji gejów i lesbijek. Zjawisko to - zdaniem samych mieszkańców - na najszerszą skalę występuje w krajach Południa (Włochy, Cypr, Grecja, Portugalia: 73-67%) oraz w Szwecji. Na najmniejszą - w Bułgarii, Estonii i Danii (25-27%).

56% Polaków uważa, że homoseksualizm pozostaje w Polsce tematem tabu. 78% zgadza się z twierdzeniem, że ujawnienie swojego homoseksualizmu jest trudne w miejscu pracy.

Tylko co czwarty Polak (24%) uważa, że w Polsce robi się wystarczająco dużo, by walczyć z wszelkimi formami dyskryminacji - to najmniejszy odsetek w całej UE.

Mieszkańcy krajów, którzy w największym stopniu dostrzegają rozpowszechnienie dyskryminacji wobec osób homoseksualnych, są też skłonni uznać to za temat tabu i najczęściej dostrzegają, że orientacja homoseksualna może stwarzać problemy w miejscu pracy.

Sondaż uwzględnia też inne formy dyskryminacji. Co trzeci Polak twierdzi, że w Polsce rozpowszechniona jest dyskryminacja rasowa (jeden z najniższych odsetków w UE, średnia unijna - 64%). Co piąty (22%) zaobserwował jej wzrost w ostatnich pięciu latach. 65% zgadza się z twierdzeniem, że bycie Romem "nie jest rzeczą korzystną", ale 67% twierdzi, że mniejszości etniczne wzbogacają polską kulturę.

Z porównania rezultatów z różnych krajów wynika, że dyskryminacja rasowa występuje w większym stopniu tam, gdzie liczba imigrantów jest relatywnie wysoka - w Szwecji, Holandii, Francji i Belgii.

Ponad połowa Polaków (53%) uważa za rozpowszechnioną dyskryminację osób niepełnosprawnych, 40% widzi problem dyskryminacji z powodu wieku, 30% - płci, zaś 29% - dyskryminacji z powodu religii i przekonań. Co trzeci Polak jest zdania, że jest "dość niekorzystną rzeczą" przynależeć w Polsce do Kościoła innego niż rzymskokatolicki. 70% nie ma nic przeciwko noszeniu symboli religijnych w miejscu pracy.

W Polsce sondaż przeprowadził TNS OBOP w dniach 10 czerwca - 4 lipca zeszłego roku na próbie 1000 osób. (js)

Michał Kot

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)