Większość pilotów ze specpułku wycofała rezygnacje
Minister obrony Bogdan Klich wyraził zadowolenie, że większość pilotów, którzy zamierzali odejść z 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, który odpowiada m.in. za transport najważniejszych osób w państwie, wycofała rezygnacje.
10.06.2010 | aktual.: 10.06.2010 14:56
- Cieszy mnie bardzo to, że chyba ośmiu z jedenastu pilotów wycofało swoje rezygnacje. To jest miarą zaufania do tych deklaracji, które zostały w ciągu kilku ostatnich dni złożone zarówno przeze mnie, jak i ministra Boniego, ministra Grasia w imieniu rządu - powiedział Klich w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.
- To jest dobra wiadomość, ponieważ piloci pułku są potrzebni naszym siłom powietrznym - dodał Klich.
Na początku czerwca MON poinformowało, że z 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, zamierza odejść blisko 30 osób - pilotów, techników i nawigatorów. Powodem miały być obawa przed zmianami w systemie wojskowych emerytur i niepewność przyszłości specpułku. Resort zapewniał żołnierzy, że nie przygotowuje się żadnych zmian zasad i wysokości odpraw oraz emerytur, które objęłyby osoby już służące w wojsku. Klich zapewniał, że będzie patronował personelowi jednostki.
- Ja im obiecałem: każdy z pilotów, każdy z pracowników technicznych, każdy i każda z pracowników cywilnych tego pułku ma moją gwarancję - o czym im powiedziałem już przed kilkoma tygodniami - że ich przyszłość będzie pod parasolem ochronnym ministra obrony narodowej bez względu na to, gdzie ich los rzuci - powiedział Klich w Brukseli.
Jak dodał, rozmowy z wojskowymi i pracownikami trwają. - Wczoraj na przykład umówiłem się na spotkanie z czterema paniami stewardesami, które chcą porozmawiać na temat swojej przyszłości. Mają gwarancję, że są pod ochroną - powiedział.
Pytany, co udało się zrobić w sprawie wyjaśnienia okoliczności katastrofy Tu-154 10 kwietnia, szef MON odpowiedział: - Nie wszystko. Musimy poczekać, aż zakończą pracę odpowiednie instytucje - prokuratura rosyjska, prokuratura polska, komisja rosyjska, komisja polska. Dla nas szczególnie istotne będą orzeczenia prokuratury polskiej i polskiej komisji badania wypadków lotniczych. Musimy się uzbroić w cierpliwość.