Trwa ładowanie...
d4l8qid
02-04-2007 14:26

Większość bezrobotnych bez pracy ponad rok

Wśród bezrobotnych zdecydowaną większość (71%) stanowią osoby pozostające bez pracy dłużej niż rok, czyli tzw. bezrobotni długoterminowi - wynika z badań CBOS.

d4l8qid
d4l8qid

Bezrobotni bez rejestracji

Badania CBOS przeprowadzone w marcu tego roku pokazały, że obecnie w co trzecim gospodarstwie domowym (32%) ktoś jest bezrobotny, szuka pracy i byłby gotów podjąć ją w najbliższym czasie. Z deklaracji bezrobotnych wynika, że większość z nich (65%) zarejestrowała się w urzędzie pracy, jednak ponad jedna trzecia (35%) nie skorzystała z tej możliwości. Rejestracją częściej objęci są bezrobotni długoterminowi niż krótkoterminowi (76% wobec 60%).

CBOS zbadał także źródła utrzymania osób bezrobotnych. Zdecydowana większość bezrobotnych (75%) przyznaje, że pozostaje głównie na utrzymaniu rodziny. Prawie co trzeci deklaruje jednak, że żyje przede wszystkim z własnej pracy, zazwyczaj dorywczej (30%) oraz - zupełnie sporadycznie - z drobnego handlu (1%) i prac stałych (1%).

Co piąty (20%) wymienia takie źródła utrzymania, jak świadczenia z opieki społecznej, instytucji charytatywnych i Kościoła, a co dziewiąty (11%) - zasiłki dla bezrobotnych. Wcześniejsze oszczędności wykorzystuje zaledwie ośmiu na stu bezrobotnych (8%). Nieliczni (2%) przyznają, że utrzymują się z pieniędzy zdobytych niezupełnie uczciwie.

Osoby, pozostające bez pracy, jako konsekwencje swojego bezrobocia najczęściej wymieniają: brak pieniędzy (79%), konieczność pozostawania na czyimś utrzymaniu (74%), utratę szans rozwoju zawodowego (57%), zubożenie ich rodziny (56%), poczucie bezradności (55%), konieczność proszenia o pomoc (51%).

d4l8qid

Nadmiar wolngo czasu

Połowa bezrobotnych (50%) skarży się także na nadmiar wolnego czasu, częstsze konflikty w rodzinie (42%), a 28% odczuwa pogorszenie stanu zdrowia i ma poczucie, że jest nikomu niepotrzebnych.

Z deklaracji osób bezrobotnych wynika, że w ich trudnej sytuacji życiowej wszelkiego rodzaju oparcie zapewnia im głównie rodzina (87%). Zdecydowana większość (73%) znajduje także emocjonalne wsparcie u przyjaciół, kolegów, znajomych, a prawie połowa bezrobotnych (45%) może też liczyć na środowisko sąsiedzkie. Rzadziej zapewniają im oparcie parafie i kościelne organizacje charytatywne (30%), instytucje opieki społecznej(28%) oraz urzędy, biura pośrednictwa pracy(24%).

Bezrobotni w większości mają doświadczenie w pracy zawodowej (79%). Zaledwie jedna piąta (21%) jeszcze nigdy nie pracowała i z powodu panującego w kraju bezrobocia nie może podjąć pierwszej pracy.

Zdecydowana większość bezrobotnych pragnie zmienić swoją sytuację i poszukuje zatrudnienia (69%), jednak prawie co trzeci (31%) nie podejmuje żadnych działań w tym zakresie.

d4l8qid

Na miejscu

Dla znalezienia zatrudnienia większość bezrobotnych gotowa jest przekwalifikować się, nauczyć nowego zawodu (74%) oraz podjąć pracę poza miejscem zamieszkania, wymagającą dojazdów (65%). Ponad połowa (52%) zgodziłaby się też przyjąć każde zajęcie, nawet nisko płatne lub niezwiązane z wyuczonym zawodem. Niemal dwie piąte (39%) zdecydowałoby się na pracę za granicą, prawie tyle samo (37%) deklaruje gotowość podjęcia ryzyka finansowego i skorzystania z pieniędzy przyznawanych przez urząd pracy na założenie własnej firmy. Niewielka jest jednak gotowość do zmiany miejsca zamieszkania (31%).

Z deklaracji bezrobotnych wynika, że większość ma telefon komórkowy do osobistego użytku (67%). Ponad połowa (51%) umie obsługiwać komputer, a prawie połowa (47%) potrafi korzystać z Internetu. Dwie piąte (39%) ma prawo jazdy. Znacznie rzadziej bezrobotni twierdzą, że potrafiliby napisać podanie o pracę w obcym języku (23%). Jeszcze rzadziej deklarują, że dokształcają się lub przekwalifikowują na własny koszt (15%) bądź uczestniczą (uczestniczyli) w szkoleniu zorganizowanym specjalnie dla bezrobotnych (13%).

Badanie przeprowadzono w dniach 2-5 marca 2007 roku na liczącej 931 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d4l8qid
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4l8qid
Więcej tematów