"Wiedza i Życie" zniknie z kiosków
Pismo "Wiedza i Życie", najstarszy polski miesięcznik popularnonaukowy, ma zostać zlikwidowane - poinformowała redaktor naczelna pisma, Irena Szymczak. Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa, powodem decyzji o likwidacji pisma była jego nierentowność.
01.12.2004 15:10
Podczas spotkania dziennikarzy i naukowców na konferencji "Nauka i Media" w siedzibie Polskiej Akademii Nauk, Szymczak zapowiedziała, że ostatni, styczniowy numer "Wiedzy i Życia", ukaże się w grudniu. Od dwóch lat pismo wydawane było przez Agorę.
Jak poinformował dyrektor ds. marketingu w pionie czasopism Agory, Jarosław Matuszewski, decyzja wydawcy o likwidacji pisma zapadła w poniedziałek. We wtorek wymówienia wręczono ośmiu pracownikom "Wiedzy i Życia", a pozostałych zatrudniono na innych stanowiskach w Agorze.
Matuszewski, zapytany o powody takiej decyzji, odpowiedział, że pismo było nierentowne. Nie udało się uzyskać korzystnego wyniku finansowego pisma. Skłonność reklamodawców do zamieszczania w "Wiedzy i Życiu" reklam była umiarkowana, gdyż sprzedaż egzemplarzowa była nie satysfakcjonująca dla rynku reklamowego - wyjaśnił.
Od stycznia do sierpnia tego roku średnia miesięczna sprzedaż pisma wynosiła 68 tys. egzemplarzy. Matuszewski dodał, że przez dwa lata "Agora włożyła w ten tytuł dużo wysiłku", inicjując zmianę makiety i kampanię reklamową pisma.
Jak zaznaczył Matuszewski, decyzja o zlikwidowaniu pisma, które ma w Polsce ogromne tradycje, była dla wydawcy trudna.
"Wiedza i Życie" wydawana jest od 1926 roku. Przerwy w ukazywaniu się pisma miały miejsce jedynie podczas II wojny światowej i stanu wojennego. Pismo współpracowało z najwybitniejszymi polskimi uczonymi. Obecnie w jego Radzie Naukowej zasiadają, prof. Ewa Bartnik, prof. Marek Demiański, prof. Michał Kleiber, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Jan Steffen i prof. Andrzej Kajetan Wróblewski.