Więcej warszawianek niż warszawiaków
Warszawa jest miastem sfeminizowanym - na
100 mężczyzn przypada 117 kobiet. W stolicy zwiększa się liczba
mieszkańców i rośnie liczba urodzeń, choć jednocześnie
społeczeństwo starzeje się - wynika z danych przedstawionych na
konferencji naukowej "Perspektywy rozwoju demograficznego
Warszawy" w Pałacu Kultury i Nauki.
18.01.2005 | aktual.: 18.01.2005 12:14
Zdaniem prof. Janiny Jóźwiak z Instytutu Statystyki i Demografii SGH przewaga kobiet wśród mieszkańców stolicy wynika z faktu, że żyją one dłużej. Tylko Łódź ma wyższy współczynnik pod tym względem - podkreśliła.
Według niej, w ostatnich latach liczba ludności w Warszawie rośnie. W 2003 r. w stolicy było 1,7 mln mieszkańców. Na tle innych stolic europejskich Warszawa zajmuje siódme lub ósme miejsce - tłumaczyła prof. Jóźwiak. Podkreśliła, że zwiększenie liczby mieszkańców stolicy wiąże się m.in. z licznymi migracjami do centralnego miasta Polski.
Z badań, których wyniki przedstawiła prof. Jóźwiak, wynika, że społeczeństwo stolicy starzeje się. Wpływają na to dwa procesy: tzw. starzenie się od dołu - oznaczające stosunkowo małą (choć od kilku lat rosnącą) liczbę urodzeń i starzenie się "od góry" - polegające na wydłużającym się przeciętnym okresie życia.
Prof. Jóźwiak podkreśliła, że choć Warszawa należy do dużych miast polskich, w których odsetek osób starszych jest najwyższy, to tempo procesu starzenia się społeczeństwa stolicy jest wolniejszy niż w innych miastach.
Jednocześnie - według prof. Jóźwiak - chociaż w Polsce w ostatnich kilku latach spada liczba urodzeń, to w stolicy nieprzerwanie rośnie. W 2002 r. urodziło się 12,1 tys. dzieci (co stanowi 3,4% ogólnej liczby urodzeń w kraju), a w 2003 r. - na świat przyszło 12,7 tys. małych warszawiaków (3,6% ogólnej liczby urodzeń w kraju).
Prof. Jóźwiak podkreśliła, że stolica jest bardzo zróżnicowana wewnętrznie, nie tylko pod względem liczby mieszkańców poszczególnych dzielnic. Potwierdził to socjolog dr Bogdan Cichomski z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem, mieszkańców różnicuje wykształcenie, zawód, sytuacja pracy, dochody i wiele innych czynników. Jak wyjaśnił, z przeprowadzonych badań wynika, że jednym z ważniejszych zjawisk zauważalnych w stolicy jest migracja.
Według niego blisko 64% mieszkańców miasta wychowało się poza Warszawą. Jednym z ważniejszych powodów migracji do Warszawy jest edukacja. W stolicy jest 21% osób z ukończonymi studiami wyższymi, podczas gdy w innych miastach liczba ta kształtuje się na poziomie 15%. W porównaniu z innymi dużymi miastami kraju, w Warszawie jest też dwukrotnie mniej osób z wykształceniem podstawowym.