Więcej sztucznych komór serca - także u dzieci
Nawet 15 sztucznych komór serca zamierzają wszczepić w tym roku pacjentom - także dzieciom - lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W minionych trzech latach w ten sposób uratowano w tym ośrodku życie 25 osobom ze skrajną niewydolnością serca.
01.06.2012 | aktual.: 01.06.2012 07:55
W Zabrzu program mechanicznego wspomagania krążenia działa od 2009 r. To największy tego typu program w Polsce, tworzony w oparciu o sprawdzone europejskie i światowe rozwiązania.
- Cieszymy się, że program mechanicznego wspomagania krążenia w Polsce i w Zabrzu tak dynamicznie się rozwija. W roku 2012 planujemy w naszym ośrodku wykonanie 12-15 wszczepień sztucznych komór u dorosłych i dzieci - poinformował dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca prof. Marian Zembala.
Od 2009 r. do maja 2012 w tym ośrodku wszczepiono 25 sztucznych komór typu Polvad-Religa, HeartWare i Berlin Heart. Przed rokiem wykonano tu po raz pierwszy wszczepienie sztucznej komory serca typu Berlin Heart, inicjując tym samym w Zabrzu program mechanicznego wspomagania krążenia u małych dzieci.
Pierwszy zabieg wszczepienia sztucznej komory serca u małego dziecka wykonano w Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie również - we współpracy z zespołem kardiochirurgów z Zabrza - wykonano później transplantację serca. W marcu br. implantacji sztucznych komór u dziecka dokonał zespół Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
W ubiegłym roku w Zabrzu wykonano cztery pomyślne przeszczepy serca u małych dzieci z ciężką niewydolnością serca. Mali Pacjenci doczekali transplantacji dzięki wszczepionym sztucznym komorom typu Berlin Heart, które przez kilka miesięcy zastępowały ich uszkodzone serca, dopóki nie znalazł się odpowiedni dawca.
Kardiochirurg i koordynator zabrzańskiego Programu Mechanicznego Wspomagania Krążenia u Dzieci, dr Szymon Pawlak, wskazuje, że niewydolność serca to narastający problem współczesnej medycyny, będący - zwłaszcza, gdy dotyczy dzieci - wielkim wyzwaniem dla lekarzy.
- W skrajnym przypadku niewydolności życie chorego możemy uratować tylko dzięki mechanicznemu wspomaganiu krążenia. Zastosowane u naszych małych pacjentów sztuczne komory typu Berlin Heart to obecnie jedyna dostępna technologia, umożliwiająca podtrzymanie życia umierających dzieci, pozwalająca na przygotowanie ich do operacji oraz skuteczne przeprowadzenie transplantacji serca - wyjaśnił dr Pawlak.
Dodał, że wszystkie leczone w zabrzańskim ośrodku dzieci, u których wszczepiono berlińskie komory, są dziś po transplantacji i czują się dobrze.