Więcej spraw przez internet - jak Fundusze Europejskie zmieniają administrację
Usługi cyfrowe i aplikacje pomagają zmniejszyć koszty, zwiększyć dostępność i jakość usług. Także w administracji publicznej. Cyfryzacja niesie za sobą szereg korzyści ekonomicznych, jakościowych, aż po większe bezpieczeństwo i przejrzystość działań.
11.12.2024 11:39
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Cyfryzacja w służbie społeczeństwa
Cyfryzacja przynosi wiele korzyści dla społeczeństwa. Oznacza większą wygodę i dostępność usług dla obywateli. To też szybsza praca urzędów – np. krótsze oczekiwanie na decyzję czy dokument. Proces zmian w administracji trwa już od wielu lat. A urzędy są gotowe w większym stopniu działać cyfrowo.
Potrzebne są jednak inwestycje, by kolejne obszary Państwa stały się bardziej cyfrowe. A także, żeby stale rozwijać i dbać o bezpieczeństwo już dostępnych usług. Pieniądze na ten cel znajdują się w programie Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC). Na najbliższe lata do wydania jest pula 11 mld zł.
E-administracja
Sprawy urzędowe powinniśmy załatwiać szybko i bezpiecznie. Realne usługi w rozwijającej się cyfrowo administracji to m.in. e-pełnomocnictwa, e-płatności czy zastrzeżenie numeru PESEL. To ostatnie okazało się przełomem w walce z kradzieżą tożsamości obywateli, która była podstawą do oszustw finansowych. Dzięki unijnym dotacjom powstały m.in. Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (EPU 3.0) Ministerstwa Sprawiedliwości czy platforma do elektronizacji umów i dokumentów kadrowych dla firm (Biznes.gov.pl) w Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dobre e-zarządzanie
Działania wspierające usprawnianie cyfryzacji polskiej administracji trwają. Ich głównym założeniem jest tworzenie cyfrowego zaplecza dla instytucji publicznych. Zarządzanie dokumentacją, informacją, danymi stanowi wyjście do ogólnopolskich projektów administracji publicznej. Mogą być one sfinansowane z konkursów organizowanych przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Budżet dwóch najbliższych naborów to łącznie ok 1 mld zł. Edycja druga konkursu trwa do końca 2024 r. Kolejna trzecia edycja, uruchomiona w listopadzie, potrwa do stycznia 2025 r.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego