Więcej sportu w parlamencie
Na listach kandydatów w zbliżających się
wyborach znaleźli się ludzie związani ze sportem - byli zawodnicy,
trenerzy, działacze. Czynnych sportowców w gronie kandydatów do
parlamentu jest jednak zaledwie kilku.
Liderką listy Samoobrony w województwie świętokrzyskim jest posłanka Małgorzata Olejnik - niepełnosprawna łuczniczka, wielokrotna mistrzyni paraolimpiad, mistrzostw świata, Europy i Polski.
Najbardziej znanym sportowcem na listach wyborczych w województwie małopolskim jest żużlowiec Robert Wardzała z Unii Tarnów, który startuje do Sejmu z tarnowskiej listy Platformy Obywatelskiej. Na krakowskiej liście kandydatów do Sejmu LiD figuruje wioślarka AZS AWF Kraków, wielokrotna medalistka MP Magdalena Włodek.
Z Lubelszczyzny jedyną sportsmenką kandydującą do Sejmu jest Magdalena Chemicz, startująca z 20. miejsca listy PiS w Lublinie. 33-letnia Chemicz jest bramkarką reprezentacji Polski i zespołu piłkarek ręcznych SPR Safo Lublin. W ostatnich wyborach samorządowych Chemicz, także z listy PiS, bez powodzenia startowała do Rady Miasta Lublin.
W województwie kujawsko-pomorskim do parlamentu kandyduje srebrny medalista Igrzysk Paraolimpijskich w pływaniu Mirosław Piesak, który znalazł się na 16. miejscu listy kandydatów do Sejmu PiS w okręgu bydgoskim.
W okręgu wyborczym obejmującym województwo podlaskie do Sejmu startuje, z numerem 22 na liście Platformy Obywatelskiej, Jacek Chańko, radny miejski i znany piłkarz Jagiellonii Białystok, który na boisku występuje... z tym samym numerem.
Z listy PO z okręgu gdańskiego startuje do Sejmu wielokrotna mistrzyni świata i Europy w kick-boxingu i boksie, Iwona Guzowska.
Spośród byłych, znanych sportowców na listach w województwie mazowieckim znaleźli się między innymi panczenistka Erwina Ryś- Ferens, motorowodniak Waldemar Marszałek i piłkarz Roman Kosecki. 52-letnia Ryś-Ferens (lista PSL) czterokrotnie startowała w igrzyskach olimpijskich, w dorobku ma m.in. osiem medali mistrzostw świata.
65-letni Marszałek (lista LiD) sześciokrotnie stawał na najwyższym podium mistrzostw świata, a czterokrotnie był mistrzem Europy w wyścigach motorowodnych.
Najmłodszy z tego grona, 41-letni Kosecki (lista PO) w piłkarskiej reprezentacji Polski rozegrał 69 meczów i strzelił 19 bramek. Grał m.in. w Legii Warszawa, Galatasaray Stambuł i Atletico Madryt. Był posłem minionej kadencji.
Na Pomorzu o mandat z okręgu gdyńsko-słupskiego ubiega się b. reprezentant Polski w piłce nożnej Janusz Kupcewicz. Staruje z listy Platformy Obywatelskiej.
Jeden z najlepszych polskich piłkarzy w historii - Grzegorz Lato w tegorocznych wyborach parlamentarnych jest kandydatem koalicji Lewica i Demokraci do Senatu w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim. Lato o mandat senatorski ubiega się po raz trzeci. W 2001 r. wszedł do Senatu z listy SLD-UP. Cztery lata później przegrał wybory.
W wyborcze szranki stanęli także dwaj byli selekcjonerzy piłkarskiej reprezentacji Polski. "Dwójką" na liście Samoobrony w województwie podlaskim jest obecny poseł Janusz Wójcik. O miejsce w senacie w województwie śląskim ubiegać się będzie, w barwach PO, Antoni Piechniczek, który dwukrotnie doprowadził polską reprezentację do finałów piłkarskich MŚ.
Do Senatu kandyduje także, z listy PiS w okręgu krakowskim, Andrzej Kramarczyk, trener reprezentacji Polski w cyklotrialu.
Trzeci na liście kandydatów do Sejmu z listy PO w województwie świętokrzyskim jest poseł ostatniej kadencji Zbigniew Pacelt - działacz Polskiego Komitetu Olimpijskiego, dwukrotny drużynowy mistrz świata w pięcioboju.
Komentator sportowy, były prezes Polskiego Związku Golfa Andrzej Person ubiega się powtórnie o mandat do Senatu z ramienia PO w okręgu toruńsko-włocławskim.
Liderem listy PSL w okręgu poznańskim jest profesor Jerzy Smorawiński, specjalista medycyny sportowej, działacz sportowy i były senator dwóch kadencji. Smorawiński działa w instytucjach zajmujących się problemem dopingu w sporcie. Był również prezesem Polskiego Związku Hokeja na Trawie oraz rektorem poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego.