PolskaWięcej komorników

Więcej komorników

Wierzyciele mają szybciej odzyskiwać pieniądze. Reforma systemu egzekucyjnego przewiduje ułatwienia w otwieraniu kancelarii komorniczych, ich wolny wybór oraz zmniejszenie opłat - ujawnia "Rzeczpospolita".

Przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektem zmian w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji, do którego dotarła "Rz", zajmie się wkrótce rząd.

Zdaniem ministra Zbigniewa Ziobry jedną z przyczyn kiepskiej egzekucji zasądzonych długów w Polsce, jej przewlekłości, a także nieskuteczności jest to, że zajmuje się nią za mało komorników. Dziś działa w naszym kraju 638 kancelarii komorniczych. Według danych Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan we Francji jest 3600 komorników, w Niemczech - 4000. Ministerstwo proponuje więc, z jednej strony, zwiększenie ich liczby poprzez szerokie otwarcie dostępu do tego zawodu, z drugiej zaś - wprowadzenie konkurencji między nimi.

Procedury tworzenia rewirów komorniczych trwają długo. Nowych kancelarii powstaje mało. Zgodnie z projektem nie będzie trzeba już tworzyć rewirów, ponieważ będzie ich tyle, ile obszarów właściwości sądów rejonowych. Rewolucyjna propozycja przewiduje, że w rewirze będzie mógł działać więcej niż jeden komornik. W konsekwencji zasadnicze zmiany objęłyby procedurę ich powoływania. Zamiast czekania na wolne miejsce w starym rewirze albo na nowy, kandydat złoży wniosek do ministra i jeśli spełnia wymogi ustawowe, dostanie zgodę na otwarcie kancelarii. Wierzyciel otrzyma prawo wyboru komornika na całym terytorium Polski.

Teraz zasadniczo komornik działa w swoim rewirze, wierzyciel może wszakże wybrać sobie egzekutora w obszarze właściwości sądu apelacyjnego.

Te propozycje nie podobają się Krajowej Radzie Komorniczej. Samorząd krytykuje dowolność powoływania nowych komorników. Według KRK wzrost ich liczby może prowadzić do korupcji. Jej zdaniem skuteczność egzekucji zależy przede wszystkim od stanu majątkowego dłużników. Prawo wyboru komornika w całym kraju doprowadzi zaś do chaosu. Krajowa Rada Sądownictwa zwraca natomiast uwagę na możliwy wzrost liczby spraw, w których sądy będą musiały rozstrzygać kwestie zbiegu egzekucji, oraz przedłużenie rozpatrywania skarg na czynności komornicze.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)