Trwa ładowanie...
d3u1gjy
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wiceszef MSZ o zakazie wjazdu do Rosji: nie wiemy kiedy powstała lista

Lista osób objętych zakazem wjazdu na teren Rosji nigdy nie została ujawniona, nie była o niej informowana ani Polska, ani żadne z państw UE - oświadczył w środę wiceminister spraw zagranicznych Konrad Pawlik. Nie wiemy, kto jest na tej liście i kiedy powstała - dodał.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiceszef MSZ o zakazie wjazdu do Rosji: nie wiemy kiedy powstała lista
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d3u1gjy

Pawlik wziął w środę udział w posiedzeniu sejmowej komisji spraw zagranicznych. Poseł PiS Krzysztof Szczerski zadał wiceszefowi MSZ pytanie czy resort zna listę osób objętych sankcjami rosyjskimi - osób, które nie będą wpuszczone na teren tego kraju. Poseł PiS spytał też, czy ministerstwo będzie domagało się jej ujawnienia oraz czy przyjmuje wyjaśnienia rosyjskie i uznaje je za wiarygodne.

Wiceminister odpowiedział, że unijna lista sankcyjna jest jawna i UE "szczegółowo opisuje z jakiego powodu wprowadza na nią daną osobę, zakazuje wjazdu czy zamraża aktywa", ale - dodał -"są też inne filozofie sankcyjne, które polegają na tym, że nie ujawnia się osób i powodów dlaczego na liście sankcyjnej zostały umieszczone".

- Strona rosyjska w oficjalnych wypowiedziach jeszcze w marcu i kwietniu ubiegłego roku, po wprowadzeniu sankcji indywidualnych, przedstawiła swoje stanowisko, że będzie podejmować stosowne działania retaliacyjne, które będą dotyczyć całej Unii Europejskiej, jej urzędników i przedstawicieli, analogicznie do tego jak Zachód zastosował instrumenty sankcyjne - powiedział Pawlik.

Lista osób objętych zakazem wjazdu na teren Rosji - stwierdził wiceszef MSZ - nigdy nie została ujawniona.
- Nigdy oficjalnie nas o tym nie poinformowano, ani żadnego z państw członkowskich. Nie wiemy, kto jest na tej liście, czy ta lista rzeczywiście od razu powstała, a może powstała kilkanaście dni temu. Tutaj nie ma pełnej jasności - dodał.

W poniedziałek po południu okazało się, że na teren Federacji Rosyjskiej nie może wjechać marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Miał on przewodniczyć delegacji, która miała wziąć udział w Moskwie we wtorkowych uroczystościach pogrzebowych Borysa Niemcowa. W poniedziałek marszałek Senatu poinformował jednak, że władze rosyjskie odmówiły mu możliwości wjazdu do Rosji. Ambasada rosyjska w Warszawie poinformowała, że to retorsja za objęcie unijnymi sankcjami przewodniczącej rosyjskiej Rady Federacji.

d3u1gjy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało notę protestacyjną do ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie w związku z odmówieniem wjazdu na teren Rosji marszałkowi Borusewiczowi.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski pytany we wtorek, czy MSZ wystąpi do Rosji o ujawnienie listy osób objętych zakazem wjazdu na terytorium tego państwa, Wojciechowski odpowiedział: "musimy to rozważyć".

d3u1gjy

Podziel się opinią

Share

d3u1gjy

d3u1gjy
Więcej tematów