Trwa ładowanie...

Wiceszef MON: system Pegasus nie jest na wyposażeniu polskich służb

System Pegasus nie jest na wyposażeniu polskich służb - zapewnił w piątek wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Jego zdaniem "to temat zastępczy, szczególnie dla opozycji, która co rusz potyka się o własne nogi".

Wiceszef MON: system Pegasus nie jest na wyposażeniu polskich służb Wiceszef MON: system Pegasus nie jest na wyposażeniu polskich służb Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
dvr5lfe
dvr5lfe

Amerykańska agencja prasowa Associated Press podała w czwartek, powołując się na ustalenia działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, że senator KO Krzysztof Brejza był w 2019 roku inwigilowany za pomocą opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus. Według Citizen Lab do telefonu Brejzy, szefa kampanii wyborczej PO w 2019 roku, włamywano się 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. Wcześniej Citizen Lab poinformowało, że inwigilowani przy pomocy Pegasusa byli także adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek.

Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz pytany był o te informacje na antenie radiowej Trójki. - Zdecydowanie bardziej ufam polskim służbom i temu, co mówią polskie służby, a służby jednoznacznie mówią o tym, że system Pegasus nie jest na wyposażeniu polskich służb. Nie jest wykorzystywany do tego, aby śledzić, inwigilować kogokolwiek w naszym kraju - przekonywał

Przypomniał, że "tego typu działania są działaniami nielegalnymi". Podkreślił też, że ufa "temu, co robią polskie służby wywiadowcze, jak i kontrwywiadowcze, służby również te, które są służbami cywilnymi podległymi panu premierowi".

- Wiem, że szczególnie w tym czasie świątecznym potrzebne są różnego rodzaju tematy zastępcze, szczególnie dla opozycji, która co rusz potyka się o własne nogi, być może, żeby odciągnąć ludzi od tych świąt Bożego Narodzenia, bo dla wielu to są zwykłe święta bez nazwy - mówił Skurkiewicz.

dvr5lfe

Ocenił, że "opozycja opowiada najróżniejsze rzeczy". - Opozycja na pewno może więcej niż rządzący, bo nie ponoszą odpowiedzialności za słowo, bo nikt z tych, którzy obrzucają kalumniami premiera, rząd, szefów służb nie ponosi żadnej odpowiedzialności - podsumował sekretarz stanu w MON.

"Pegasus nie jest na wyposażeniu", bo skończyła się licencja?

Informację o tym, że polskie służby prawdopodobnie kupiły Pegasusa, podano w sierpniu 2019 roku w magazynie "Czarno na białym" w TVN24. Informatycy z kanadyjskiej organizacji Citizen Lab, którzy śledzą aktywność tego systemu na świecie, stwierdzili wówczas, że są ślady działania tego systemu w Polsce.

Czy służby nadal z niego korzystają? W listopadzie 2021 roku izraelski resort obrony skrócił o dwie trzecie listę państw, do których można sprzedawać cybertechnologię. Wykreślono z niej między innymi Polskę.

Ta decyzja, jak informował "Times of Israel", ma związek ze skandalami, jakie wybuchły w związku z wykorzystywaniem oprogramowania firmy NSO Group. Chodzi o słynnego już Pegasusa, umożliwiającego m.in. inwigilację użytkowników smartfonów.

dvr5lfe

Według izraelskiego MON, cybertechnologie opracowane przez izraelskie firmy nie mogą być sprzedawane do krajów, w których łamane są prawa człowieka.

Zakaz sprzedaży oznacza również odmowę obsługi i serwisowania systemu, a to oznacza, że z chwilą wygaśnięcia kupionych przez Polskę licencji, systemy nie będą nadawały się do użytku. Polskie służby, jak informowała na początku grudnia "Gazeta Wyborcza" próbowały obejść problem, usiłując kupić pokrewne oprogramowanie w USA.

dvr5lfe

Okazało się jednak, jak ustaliła "GW", że plan "obejścia" Izraela nie udał się. Amerykańskie spółki działają bowiem, opierając się na izraelskich rozwiązaniach i licencji, więc muszą pytać ten kraj o zgodę na sprzedaż oprogramowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dvr5lfe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvr5lfe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj