Wicepremier wyjaśnia: oto, dlaczego przerwaliśmy przygotowania do umowy z UE
Ukraina przerwała przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, by uporać się z pogorszeniem relacji handlowych z Rosją, oraz dlatego że UE nie zaproponowała żadnego zadośćuczynienia za wynikające z tego straty - oświadczył wicepremier Jurij Bojko.
21.11.2013 | aktual.: 21.11.2013 21:30
Wiceszef ukraińskiego rządu zaznaczył, że przed zawarciem umowy o stowarzyszeniu jego kraj oczekiwał od UE większego otwarcia rynków dla ukraińskich towarów.
- Rząd Ukrainy będzie spowalniał proces negocjacji w sprawie podpisania umowy stowarzyszeniowej do czasu, gdy znajdziemy wyjście z sytuacji, w której spadek produkcji przemysłowej i nasze relacje z członkami Wspólnoty Niepodległych Państw nie zostaną wyrównane przez rynek europejski. W przeciwnym razie gospodarka naszego kraju poniesie ogromne straty - powiedział.
- Nie otrzymaliśmy od naszych partnerów europejskich jasnego sygnału, że straty, które ponieśliśmy w handlu z Rosją w ciągu ostatnich czterech miesięcy będą ze strony UE wyrównane. Nie możemy sobie na to pozwolić, stąd też to rozporządzenie - podkreślił wicepremier.
W ocenie Bojki od sierpnia bieżącego roku straty Ukrainy wynikające z pogorszenia stosunków handlowych z Moskwą wyniosły 30-40 mld hrywien (ok. 30-40 mln euro).
Doradca ds. międzynarodowych prezydenta Wiktora Janukowycza Andrij Honczaruk, który towarzyszy mu w wizycie w Austrii oświadczył z kolei, że pauza w rozmowach o umowie stowarzyszeniowej nie przekreśla perspektyw europejskich Ukrainy.
- To jeszcze nie koniec, jeszcze mają być jakieś konsultacje. Rozporządzenie to koncentruje się na ryzykach, które mogą pojawić się ze strony Rosji pod kątem niebezpieczeństwa dla rynku wewnętrznego Ukrainy - powiedział.