Trwa ładowanie...
09-11-2005 19:45

Wicepremier Iraku z honorami przyjęty w USA

Przebywający z wizytą w stolicy USA kontrowersyjny wicepremier Iraku Ahmad Szalabi spotyka się z członkami kierownictwa ekipy prezydenta George'a Busha, mimo obiekcji ze strony polityków w Kongresie.

Wicepremier Iraku z honorami przyjęty w USAŹródło: AFP
d4b369u
d4b369u

Wicepremier odbył półgodzinne spotkanie z sekretarz stanu Condoleezzą Rice, które - jak potem powiedział - "przebiegło bardzo dobrze". Ma również rozmawiać z szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stephenem Hadleyem, wiceprezydentem Dickiem Cheneyem oraz ministrem obrony Donaldem Rumsfeldem.

Szalabiemu przypisuje się główną rolę w podsunięciu wywiadowi USA informacji - jak się okazało, nieprawdziwej - że Saddam Husajn ma broń masowego rażenia, co dla Waszyngtonu uzasadniało inwazję na Irak.

Zapytany o tę sprawę przez reporterów po spotkaniu z Rice, wicepremier uchylił się od odpowiedzi, mówiąc tylko, że "ważne jest, by patrzeć w przyszłość, a nie mówić o przeszłości".

Spotkanie z szefową amerykańskiej dyplomacji otaczała atmosfera tajemnicy - dziennikarzy i fotoreporterów nie wpuszczono na zwyczajową sesję wspólnych zdjęć do Departamentu Stanu.

d4b369u

Na Szalabim ciąży także zarzut, że przekazał Iranowi tajne informacje zebrane w Iraku przez wywiad USA.

Demokratyczny senator Dick Durbin powiedział we wtorek w Kongresie, że "jest coś dziwnego" w wizycie w Waszyngtonie polityka, "przeciw któremu toczy się śledztwo w sprawie narażenia przez niego na niebezpieczeństwo wojsk amerykańskich" w Iraku.

Szalabi, który jest świeckim szyitą, bronił jednak w środę swoich związków z Iranem. "Jesteśmy sąsiadami" - powiedział dziennikarzom pod Departamentem Stanu. Iran popiera irackich szyitów, co zdaniem wielu ekspertów zaostrza groźbę ich secesji na południu Iraku.

W okresie inwazji na Irak Szalabi był faworytem Pentagonu, typowanym na przyszłego przywódcę Iraku. Waszyngton przymykał oczy na oskarżenia Szalabiego o korupcję, gdy był bankierem w Jordanii, oraz na to, że chociaż był w opozycji do reżimu Saddama, od 14. roku życia przebywał na emigracji.

d4b369u

Później Szalabi wypadł z łask administracji, m.in. na tle oskarżeń o przeciek dla irańskiego wywiadu. Krytykowano go też za to, że poradził Pentagonowi, aby rozwiązać armię iracką i nie dopuścić członków reżimowej partii Baas do urzędów publicznych. Zradykalizowało to sunnitów, dominujących w Iraku za Saddama.

Jak twierdzą niektórzy eksperci, pozycja Szalabiego w Iraku umocniła się dzięki jego konfliktowi z rządem USA. Nieco paradoksalnie zwiększyło to wartość wicepremiera dla administracji Busha.

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj