Wiara pomaga znosić tortury?
Grupa uczonych z Oksfordu przeprowadza niezwykły eksperyment - poddaje torturom grupę ochotników. Celem jest zbadanie czy wiara w Boga pomaga znosić ból.
Eksperyment finansowany jest przez Stany Zjednoczone. Znani neurolodzy, farmakolodzy, specjaliści w dziedzinie anatomii oraz teolodzy poszukują wspólnie podstaw wiary i pobożności oraz zastanawiają się czy religia jest czymś więcej niż tylko środkiem samouspokojenia.
Badacze chcą przebadać czy przekonania religijne, także te odnoszące się do ponadnormalnych zdolności człowieka wpływają jakoś na świadomość i doświadczenie wierzącego.
Dobrowolni uczestnicy eksperymentu poddawani są torturom. Podczas nich wierzącym pokazywane będą obrazy i symbole religijne, np. ikony Maryi czy Ukrzyżowanie. Cały czas mierzone będą wszystkie reakcje fizyczne i psychofizyczne, co ma pokazać, czy wiara wpływa jakość na odczuwanie bólu.
Naukowcy pragną także dowiedzieć się, jak powstaje wiara i co w skłania ludzi do zmiany przekonań religijnych. Badania nie mają jednak na celu tylko teoretycznego poznania wpływu wiary na odczuwanie bólu, ale mają pomoc w przygotowania strategii walki z terroryzmem i fundamentalizmem religijnym. Według uczonych antyterroryści powinni dowiedzieć się, jak wiara wpływa na fizjologię.