ŚwiatWiadomo, jak duża była fala, która uderzyła w Japonię

Wiadomo, jak duża była fala, która uderzyła w Japonię

Aż 15 metrów wysokości miała fala tsunami, która uderzyła w elektrownię atomową Fukushima I w Japonii krótko po trzęsieniu ziemi 11 marca - ogłosił operator siłowni TEPCO po zbadaniu śladów na dotkniętym terenie.

Wiadomo, jak duża była fala, która uderzyła w Japonię
Źródło zdjęć: © AP

10.04.2011 | aktual.: 10.04.2011 09:27

Oznacza to, że wysokość fali trzykrotnie przekroczyła wysokość zakładaną w awaryjnych scenariuszach. Siłownia została zaprojektowana na tsunami o wysokości do 7,5 m.

Telewizja NHK oraz TEPCO potwierdziły, że uszkodzone w kataklizmie reaktory znajdowały się na głębokości do pięciu metrów.

Od miesiąca TEPCO stara się odzyskać kontrolę nad uszkodzoną elektrownią. W sobotę firma zaczęła budowę stalowej ściany, by zapobiec dalszym wyciekom skażonej wody do Pacyfiku.

Tymczasem firma Toshiba, która zaopatrywała cztery z sześciu reaktorów w elektrowni Fukushima I, opracowała plan likwidacji uszkodzonej siłowni. Przewiduje on, że uda się ją zakończyć w około 10 lat. Koszt przedsięwzięcia może znacznie przekroczyć miliard dolarów.

Wynika z niego, że usunięcie prętów paliwowych oraz reaktorów, a także ograniczenie promieniowania w tym miejscu może zająć ok. 10 lat - ocenił przedstawiciel firmy Keisuke Omori.

Plan przewiduje najpierw ustabilizowanie i schłodzenie reaktorów. Następnie silnie napromieniowane obszary należałoby zalać betonem, a od spodu umieścić płytę, która zapobiegnie radioaktywnym wyciekom do gleby. Pozostałe tereny należałoby odgrodzić, dopóki promieniowanie nie ustanie tam w sposób naturalny.

Według autorów projektu, reaktory da się ustabilizować w ciągu kilku miesięcy. Usuwanie paliwa miałoby się rozpocząć pod koniec tego roku; jednocześnie czyszczono by napromieniowane ruiny siłowni i zniszczono mniej radioaktywne elementy na zewnątrz reaktorów - powiedział Omori. Podkreślił jednak, że nie ustalono jeszcze skali zniszczeń w reaktorach.

Firma Fairwinds Assoctaes, zajmująca się doradztwem w sprawach środowiskowych, oceniła, że koszt likwidacji Fukushimy może znacznie przekroczyć miliard USD.

Silne trzęsienie ziemi i towarzysząca mu fala tsunami 11 marca poważnie uszkodziły należącą do firmy TEPCO elektrownię atomową Fukushima I.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)