Trwa ładowanie...
d1q4qnn
07-03-2006 15:00

WHO: szerzy się epidemia chikungunyi

Na wyspach Oceanu Indyjskiego nadal szerzy się epidemia chikungunyi - tropikalnej choroby wirusowej roznoszonej przez komary. Na Seszelach, Mayotte, Mauritiusie i Reunionie odnotowano ponad 10 tys. przypadków zachorowań - podała w Genewie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

d1q4qnn
d1q4qnn

Według rzeczniczki WHO Fadeli Chaib, na Mauritiusie odnotowano oficjalnie 2553 przypadków chikungunyi, na Seszelach - 4650, na Reunionie - 2406 i na Mayotte - 924 przypadki. Zasygnalizowano również kilkudziesiąt przypadków chikungunyi na Madagaskarze.

Z kolei francuskie Ministerstwo Zdrowia ocenia, że od wybuchu epidemii rok temu na Reunionie, chikungunyą zarażonych zostało ok. 186 tys. osób - blisko jedna czwarta populacji tej wyspy. 93 osoby zmarły.

W końcu lutego w rejon epidemii udała się ekipa ekspertów WHO. Mają oni zbadać, jak wzmocnić zapobieganie zachorowaniom i jak walczyć w skali całego regionu z komarami. Dyrektor generalny WHO doktor Lee Jong-wook, odwiedza we wtorek Mautitius, a następnie uda się na dwa dni do Kenii.

Wirus chikungunya należy do arbowirusów i jest przenoszony na człowieka przez komary, głównie z gatunku Aedes aegypti, najczęściej w okresie pory deszczowej. Wywołuje objawy podobne do dengi. Występuje przede wszystkim w Afryce, Azji Południowo- Wschodniej i w Indiach.

d1q4qnn

W języku suahili "chikungunya" oznacza "tego, który zgina, skręca się" z bólu. Do tej pory uważano, że wirus nie może być przyczyną śmierci. W 4-7 dni od ukąszenia pojawiają się bóle głowy, gorączka, swędząca wysypka, bolesne opuchnięcie stawów, upośledzające chodzenie i ruchy kończyn. Kostki i nadgarstki mogą boleć nawet przez kilka tygodni po zakażeniu. Terapia polega na podawaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, a ochrona na zabijaniu i odstraszaniu komarów.

Na początku marca premier Francji Dominique de Villepin zapowiedział wyasygnowanie z budżetu państwa ponad 90 mln euro dla Reunionu: dwie trzecie z tej sumy na rekompensaty dla gospodarki wyspy żyjącej głównie z turystyki i na podwyższenie zasiłków dla najuboższej ludności, 22 mln euro na opiekę lekarską i prewencję, w tym darmową dystrybucję 300 tys. opakowań repelentów. 7 mln euro przeznaczono na opracowanie szczepionki przeciwko wirusowi.

d1q4qnn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q4qnn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj