ŚwiatWHO: Międzynarodowy układ antynikotynowy wchodzi w życie

WHO: Międzynarodowy układ antynikotynowy wchodzi w życie

Podpisany w maju 2003 roku pierwszy międzynarodowy układ antynikotynowy wchodzi w życie w najbliższą niedzielę - ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Przewiduje on między innymi zakaz reklamowania i zakaz palenia w miejscach publicznych tytoniu, który zabija na świecie prawie pięć milionów ludzi rocznie.

Układ jest pierwszym w historii międzynarodowym porozumieniem dotyczącym zdrowia publicznego. Został podpisany w 2003 roku przez 192 kraje członkowskie WHO, a do 23 lutego ratyfikowało go 57 państw-sygnatariuszy.

Układ zaostrza kontrolę nad obrotem wyrobami tytoniowymi. Wszystkie kraje powinny w ciągu trzech lat zapewnić, aby opakowania i napisy nie stwarzały "fałszywego wrażenia", iż niektóre wyroby są mniej szkodliwe od innych. Ostrzeżenie, że palenie szkodzi zdrowiu, powinno zajmować co najmniej 30 procent powierzchni opakowania. Układ wprowadza zakaz sprzedaży tytoniu niepełnoletnim.

Układ zaleca też wszystkim krajom uchwalenie ustaw przewidujących "odpowiedzialność karną i cywilną (za wprowadzanie w błąd palaczy), w tym w uzasadnionych wypadkach także odszkodowania" (dla ofiar nałogu).

Światowa Organizacja Zdrowia, która była inicjatorem przyjęcia dokumentu, liczy, że traktat zahamuje liczbę zgonów związanych z paleniem tytoniu. Według WHO, na schorzenia spowodowane tym nałogiem umiera obecnie na świecie 4,9 mln osób rocznie, a w ciągu najbliższych 25 lat liczba zgonów może wzrosnąć do 10 mln rocznie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)