Trwa ładowanie...
08-09-2014 19:35

WHO: ekspansja eboli w Liberii w postępie geometrycznym

Liczba przypadków zachorowań na ebolę wzrasta w Liberii w postępie geometrycznym - ostrzegła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Według niej w ciągu najbliższych trzech tygodni wirusem zarazi się w tym kraju wiele tysięcy ludzi.

WHO: ekspansja eboli w Liberii w postępie geometrycznymŹródło: PAP/EPA, fot: NIAID
d46simk
d46simk

"Wirus ebola w Liberii już teraz rozprzestrzenia się błyskawicznie, a liczba nowych przypadków rośnie w postępie geometrycznym" - podkreśliła WHO w oświadczeniu. Konwencjonalne metody kontroli zachorowań w tym kraju "nie przynoszą oczekiwanego skutku" - dodano w komunikacie.

Jako szczególnie groźny potencjalny rozsadnik choroby WHO wskazała taksówki, te zwyczajne i te motocyklowe.

Organizacja zaapelowała do państw o trzy-, a nawet czterokrotne zwiększenie nakładów na rzecz walki z ebolą w Liberii i innych państwach Afryki Zachodniej.

W samej Liberii na ebolę zachorowało dotąd 1871 osób, z czego 1089 zmarło; to najwyższy bilans spośród wszystkich krajów dotkniętych obecną epidemią - wynika z najnowszych, piątkowych danych WHO.

d46simk

Łącznie w Gwinei, Liberii i Sierra Leone odnotowano 3944 przypadki, z czego 2097 zakończyło się zgonem chorego. Kolejne 18 zachorowań i siedem przypadków śmiertelnych miało miejsce w Nigerii, jedna osoba zachorowała w Senegalu.

W czternastu na 15 hrabstw Liberii udokumentowano przypadki zachorowań na ebolę; każde nowe centrum medyczne wyspecjalizowane w leczeniu wirusa zaraz po otwarciu przeżywa oblężenie pacjentów, co "wskazuje na ogromną, a wcześniej niedostrzeganą liczbę przypadków".

"Chorych przybywa znacznie szybciej, niż jesteśmy w stanie leczyć w naszych ośrodkach. Spodziewamy się wielu tysięcy nowych zachorowań w ciągu najbliższych trzech tygodni" - podkreśliła WHO.

d46simk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46simk
Więcej tematów