Trwa ładowanie...

WHO alarmuje: największa i najgroźniejsza epidemia od 40 lat

Tempo rozprzestrzeniania się Eboli w Afryce Zachodniej przekracza możliwości udzielenia pomocy wszystkim zarażonym - ostrzegła w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wirus spowodował już śmierć ponad 2400 osób wśród 4784 chorych. Zdaniem WHO szczególnie trudna sytuacja panuje w Gwinei, Liberii i Sierra Leone.
Share
Personel szpitala Elwa w Monrovii - stolicy Liberii
Personel szpitala Elwa w Monrovii - stolicy LiberiiŹródło: AFP, Fot: DOMINIQUE FAGET
d3rbigv

- Obecna epidemia Eboli, która sieje spustoszenie w części Afryki Zachodniej jest największą, najbardziej złożoną i najgroźniejszą z jaką mieliśmy do czynienia w ciągu 40 lat historii tego wirusa - powiedziała na konferencji prasowej w Genewie dyrektor generalna WHO Margaret Chan. - Liczba nowych pacjentów znacznie przewyższa nasze możliwości udzielania im pomocy - dodała Chan.

Organizacje pomocowe z całego świata wysyłają do krajów Afryki Zachodniej sprzęt medyczny i pieniądze, ale mimo to epidemia rozszerza się coraz szybciej. W piątek ministerstwo zdrowia Kuby zapowiedziało wysłanie do Sierra Leone pond 160 pracowników medycznych, którzy na miejscu mają pomóc w walce z wirusem. Decyzja rządu w Hawanie została pochwalona przez WHO.

- Jeżeli mamy iść na wojnę z Ebolą będziemy potrzebować sił do walki - powiedziała dyrektor Chan podkreślając, że w Afryce Zachodniej nadal brakuje 1,5 tys. lekarzy do udzielania pomocy potrzebującym.

Zdaniem ekspertów, problem leży nie tyle w braku sprzętu ile w niedostatecznej liczbie wykwalifikowanego personelu medycznego i słabo rozwiniętym systemie ochrony zdrowia w Afryce Zachodniej. Sytuację pogarsza dodatkowo bieda i niski poziom higieny panujący w tej części świata.

d3rbigv

Podziel się opinią

Share
d3rbigv
d3rbigv
Więcej tematów