Trwa ładowanie...
d3the8r
26-03-2007 19:31

Weź komórkę świni i wyprodukuj sobie zęby

Nową technologię produkcji szkliwa nazębnego w laboratorium opracowali naukowcy japońscy. W przyszłości osiągnięcie to można będzie wykorzystać do regeneracji szkliwa, a nawet całego zęba - informuje serwis internetowy "EurekAlert". Szkliwo produkują specjalnie spreparowane komórki świni.

d3the8r
d3the8r

Szkliwo, które otacza zęby, jest ciągle narażone na uszkodzenia mechaniczne (np. ścieranie) i chemiczne (działanie kwasów uwalnianych z pokarmu). Nie dziwi więc fakt, że jest to najtwardsza tkanka naszego organizmu.

Produkują ją nabłonkowe komórki szkliwotwórcze (tzw. ameloblasty), które giną po pojawieniu się zęba w jamie ustnej. Dlatego raz powstałe szkliwo nie ulega regeneracji i musi nam wystarczyć jak najdłużej w ciągu życia.

Naukowcy od lat pracują więc nad metodami, które pozwoliłyby produkować szkliwo i zębinę w laboratoriach oraz zastępować nimi zużyte tkanki pacjentów.

Teraz badacze z Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Tokijskiego opracowali nową technologię hodowli komórek zdolnych do produkcji szkliwa.

d3the8r

Doświadczenia prowadzono na komórkach nabłonkowych, które biorą udział w tworzeniu zębów u świni. Pobierano je od sześciomiesięcznych zwierząt i wysiewano na specjalną warstwę odżywczą, złożoną z wyselekcjonowanych komórek.

Dzięki temu podejściu japońskim badaczom udało się namnożyć duże ilości komórek produkujących szkliwo, tj. ameloblastów. Następnie przenoszono je na gąbczaste rusztowanie z włókien kolagenowych razem z innymi komórkami, które biorą udział w tworzeniu zębiny.

Takie rusztowania przeszczepiano następnie do jamy brzusznej szczurom, gdzie komórki miały dobre warunki do rozwoju i kontaktowania się ze sobą. Po 4 tygodniach, w pozostałościach rusztowań, naukowcy odkryli obecność tkanki przypominającej szkliwo.

Jak podkreślają autorzy pracy, ważne jest to, że nawet po wielu podziałach w hodowli komórki szkliwotwórcze zachowały zdolność produkcji szkliwa, tak długo jak długo znajdowały się w sprzyjających do tego warunkach.

Zdaniem badaczy, kolejnym krokiem na drodze do hodowli zębów w laboratorium będzie opracowanie skutecznej metody namnażania tzw. komórek mezenchymatycznych produkujących zębinę.

d3the8r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3the8r
Więcej tematów