Trwa ładowanie...

Weto. Niepokój w PiS. "Kierownictwo zdenerwowane"

Weto. Andrzej Duda zdecydował o zablokowaniu ustawy o działach administracji rządowej, co wzbudziło niepokój w PiS. - Kierownictwo jest mocno zdenerwowane na prezydenta Dudę - słyszymy od członków partii rządzącej.
Share
Weto. Niepokój w PiS. "Kierownictwo zdenerwowane"
Weto. Niepokój w PiS. "Kierownictwo zdenerwowane"Źródło: East News, Fot: Piotr Molecki
dxcglt1

Weto - prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. Działania głowy państwa spowodowały poruszenie w Prawie i Sprawiedliwości - mateczniku prezydenta.

Weto. Niepokój w PiS. "Kierownictwo zdenerwowane na Dudę"

- Nie rozumiemy podstaw podjęcia takiej decyzji przez prezydenta. Regulacja jest czysto techniczna. Ale takie jest prawo pana prezydenta. Jeżeli chodzi o dalsze decyzje - będziemy je konsultować wewnątrz ugrupowania - poinformował w rozmowie z PAP Krzysztof Sobolewski, szef Komitetu Wykonawczego PiS.

dxcglt1

W podobnym tonie nt. weta Andrzeja Dudy wypowiedział się Radosław Fogiel, wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości. - Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień, ale co legło u podstaw tej decyzji, jest dla nas niezrozumiałe. To czysto techniczna ustawa organizująca prace rządu, nic więcej - ocenił.

Szczepionka na COVID. Rzecznik rządu potwierdza doniesienia dot. negocjacji

Chociaż politycy PiS nie dają po sobie poznać, że decyzja prezydenta uderzyła w partię, w kuluarach możemy usłyszeć o zaniepokojeniu na szczytach partyjnej hierarchii. - Kierownictwo PiS jest mocno zdenerwowane na Andrzeja Dudę. Prezydent daje się wykorzystywać Ardanowskiemu i na siłę zademonstrował niezależność, stopując czysto techniczną ustawę - słyszymy.

dxcglt1

Weto. Andrzej Duda podjął decyzję. Kancelaria tłumaczy

Nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej zakłada m.in. włączenie do korpusu służby cywilnej osób zajmujących stanowiska podsekretarza stanu czy wyodrębnienie nowych działów administracji rządowej: geologii, leśnictwa i łowiectwa oraz centrum administracyjnego rządu.

Jak czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie Kancelarii Prezydenta RP, to właśnie te elementy budziły największy sprzeciw Andrzeja Dudy.

Weto prezydenta miało być podyktowane m.in. skróceniem okresu vacatio legis. W oświadczeniu pojawiły się też argumenty, które negowały potrzebę zmiany ustawy. W opinii prezydenta Andrzeja Dudy, nad ustawą potrzebna jest też debata publiczna.

dxcglt1

Weto. Andrzej Duda uderzył w PiS? Co dalej z ustawą?

Jak zauważył dziennikarz WP Michał Wróblewski, "prezydenckie weto oznacza, że rekonstrukcja rządu, o której mówimy od miesięcy, jeszcze trochę potrwa".

I jest w tym sporo prawdy. Weto to duży kłopot dla Zjednoczonej Prawicy, ponieważ koalicja będzie musiała szukać poparcia poza swoimi szeregami. By uchylić prezydenckie weto, potrzebnych jest 276 głosów.

- Dalsze działania będą przedmiotem ustaleń w ramach większości parlamentarnej. Będziemy analizować sytuację i podejmiemy decyzje w późniejszym czasie - poinformował Radosław Fogiel.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dxcglt1

Podziel się opinią

Share
dxcglt1
dxcglt1
Więcej tematów