Trwa ładowanie...
usa
06-07-2013 04:38

Wenezuela i Nikaragua skłonne udzielić azylu Snowdenowi

Są pierwsze pozytywne odpowiedzi na prośby o azyl rozesłane przez Edwarda Snowdena. Były analityk CIA może liczyć na pomoc władz Nikaragui i Wenezueli.

Wenezuela i Nikaragua skłonne udzielić azylu SnowdenowiŹródło: PAP/EPA, fot: Kay Nietfeld
d18gwa2

Prezydent Nikaragui Daniel Ortega oświadczył, że jest skłonny udzielić azylu w swym kraju byłemu pracownikowi amerykańskiego wywiadu Edwardowi Snowdenowi, jeśli tylko " pozwolą no ta okoliczności".

- Jesteśmy otwartym krajem i szanujemy prawo do azylu. Jest oczywiste, że jeśli okoliczności pozwolą, to z wielką radością przyjmiemy Snowdena i udzielimy mu azylu - powiedział Daniel Ortega. Potwierdził, że Amerykanin złożył wniosek o azyl polityczny w Nikaragui.

Również Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zaoferował "azyl humanitarny" byłemu pracownikowi amerykańskiego wywiadu Edwardowi Snowdenowi, oskarżanemu przez USA o ujawnienie tajnych informacji.

d18gwa2

- Postanowiłem zaoferować młodemu Amerykaninowi Edwardowi Snowdenowi azyl humanitarny, by mógł żyć bez prześladowań ze strony amerykańskiego imperium - powiedział Maduro. Swoją ofertę złożył on podczas przemówienia z okazji święta niepodległości Wenezueli.

Wenezuela i Nikaragua znajdują się na długiej liście państw, do których Edward Snowden skierował wniosek o azyl polityczny.

30-letni Snowden, były pracownik amerykańskich służb wywiadowczych, przekazał mediom tajne informacje dotyczące inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez amerykańskie służby specjalne. Od 23 czerwca przebywa najprawdopodobniej w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał z Hongkongu. W tym czasie poprosił o azyl w 21 państwach, w tym także w Polsce. Wiele państw już odrzuciło jego prośbę.

d18gwa2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18gwa2
Więcej tematów