PolskaWęgierski pisarz zdobywcą literackiej nagrody Angelus

Węgierski pisarz zdobywcą literackiej nagrody Angelus

Węgierski pisarz Peter Esterhazy otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Nagrodzony został za książkę "Harmonia caelestis", wydawnictwa Czytelnik.

Nagrodę wręczono podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Przewodnicząca jury Natalia Gorbaniewska uzasadniając wybór jurorów powiedziała, że "Harmonia caelestis" jest "księgą rodzaju" Europy Środkowej i Wschodniej.

- Była jakby stworzona dla Angelusa, choć kiedy była napisana naszej nagrody jeszcze nie było. Może właśnie dla niej moi wrocławianie wymyślili Angelusa - powiedziała Gorbaniewska.

Autor odebrał nagrodę osobiście. Korzystając z pomocy tłumaczki po węgiersku podziękował za wyróżnienie, tłumacząc że nie zna języka polskiego. Na koniec dodał - już po polsku -"dziękuję bardzo". Zebrana na gali publiczność zarówno werdykt jak i pisarza nagrodziła głośnymi brawami.

Do ostatniego etapu jury zakwalifikowało siedem książek autorów z Niemiec, Polski, Rosji i Węgier. W trakcie uroczystości fragmenty nominowanych książek przedstawili: Krzesisława Dubielówna, Anna Ilczuk, Kinga Preis, Konrad Imiela, Marian Opania, Bartosz Porczyk i prowadzący galę prof. Jan Miodek. Wystąpili także m.in. Stanisław Soyka oraz Chór Sinaxis.

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w poprzednim roku. Nagrodę stanowią: statuetka Angelus autorstwa Ewy Rossano i czek na 150 tys. zł.

Do nagrody można zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Każdy wydawca może zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną polskiego. W tym roku do konkursu zgłoszono 51 książek.

Urodzony w 1950 r. w Budapeszcie Peter Esterhazy ukończył studia matematyczne. Jest jednym z najwybitniejszych pisarzy węgierskich, laureatem wielu europejskich nagród literackich m.in. Nagrody Pokojowej Niemieckich Księgarzy.

W książce "Harmonia caelestis" Esterhazy - potomek jednego z najstarszych rodów arystokratycznych - opowiada historię swojej rodziny. W części pierwszej spisał opowieści, anegdoty i legendy z dawniejszych wieków. Natomiast w drugiej mówi o losach węgierskiej arystokracji, która w latach komunizmu utraciła majątek, była represjonowana i wysiedlona z Budapesztu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)