Węgierski Parlament uchwalił nowelizację ustawy o mediach
Parlament Węgier znowelizował w poniedziałek krytykowaną przez Unię Europejską ustawę o mediach, łagodząc między innymi nakaz "zrównoważonego" informowania, który budził znaczne kontrowersje.
W trakcie głosowania w parlamencie obecna była jako gość komisarz Unii Europejskiej do spraw agendy cyfrowej Neelie Kroes. Powitała ona z uznaniem nowelizację, zaznaczając, że doszło do niej dzięki "dialogowi" między Budapesztem i Brukselą. Węgierski rząd zdaje sobie jasno sprawę, że Bruksela będzie "z dotychczasową uwagą" obserwować stosowanie ustawy - oświadczyła Kroes w zrelacjonowanej przez węgierską agencję MTI wypowiedzi.
Węgierski minister sprawiedliwości Tibor Navracsics podkreślił, że w ustawie nie wprowadzono zasadniczych zmian.
Zgodnie z nowelizacją, obowiązek "zrównoważonego" informowania nie obejmuje już przekazów internetowych na żądanie, lecz tylko media ogólnie dostępne. Blogi i dzienniki internetowe wyłączono spod podlegania ustawie.
Według MTI, zagranicznym oferentom dostępnych na Węgrzech produktów medialnych nie będą już w przypadku naruszenia ustawy groziły kary pieniężne, lecz tylko "inne konsekwencje prawne". Nie dotyczy to jednak oferentów węgierskich, którzy "przeniosą swą siedzibę za granicę tylko po to, by uchylić się przed węgierską ustawą o mediach" - zaznaczyła MTI.
W porozumieniu z UE parlament anulował dotychczasowy przepis zabraniający "obrażania" osób lub grup. Zakazane pozostaje natomiast "podżeganie przeciwko osobom, narodom oraz grupom etnicznym lub religijnym".