Według Polaków korupcja jest powszechna
Zdaniem 87% ankietowanych korupcja jest w Polsce zjawiskiem częstym lub bardzo częstym; za najbardziej skorumpowanych uważają sędziów sportowych, lekarzy, posłów i policjantów - wynika z sondażu TNS OBOP. Natomiast jedynie co piąty respondent słyszał, że ktoś z rodziny lub znajomych musiał dać łapówkę, by załatwić jakąś sprawę.
03.10.2007 | aktual.: 03.10.2007 15:18
Na pytanie, czy w Polsce występuje korupcja, 42% respondentów odpowiedziało, że bardzo często, a 45% - że często. Zaledwie 7% ankietowanych uznało, że mamy z nią do czynienia raczej rzadko, a tylko co setny - że bardzo rzadko. Reszta nie miała na ten temat zdania.
W ostatnich dwóch latach spadł odsetek osób uznających korupcję za zjawisko "bardzo częste" (o 25%), natomiast przybyło osób, które uważają, że występuje ona "raczej często" (o 18%).
Natomiast na pytanie "czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy słyszał(a) Pan(i) o sytuacji, w której ktoś z Pana (i) rodziny i znajomych musiał dać łapówkę, aby załatwić jakąś sprawę?" twierdząco odpowiedziało jedynie 20% badanych, natomiast przecząco aż 77%.
Zdaniem ankietowanych za pieniądze "bardzo łatwo i łatwo" można załatwić sobie: przyjęcie do pracy (63% respondentów), korzystną decyzję w urzędzie gminy (60%), korzystną decyzję w wysokim urzędzie państwowym (53%), przychylność gazet (52%), a także korzystny zapis ustawy sejmowej (44%) czy wyrok sądu (40%).
W porównaniu do sytuacji sprzed dwóch lat spadł odsetek osób, które uważają że "łatwo lub bardzo łatwo" można kupić ustawę (o 24%), decyzję wysokiego urzędu państwowego (o 20%) czy wyrok sądu (o 24%)
Według ankietowanych najbardziej skorumpowani są sędziowie sportowi; zdaniem 73% respondentów korupcja występuje wśród nich "bardzo często lub często" (w porównaniu z innymi grupami najwięcej wskazań "bardzo często"), lekarze (81%), posłowie (65%), policjanci (62%), prokuratorzy (52%), sędziowie (48%). Za najmniej skorumpowanych, wśród podanych w sondażu zawodów, zostali uznani urzędnicy bankowi i nauczyciele.
W porównaniu z sondażem sprzed dwóch lat postrzeganie zasięgu korupcji we wszystkich zawodach zmniejszyło się.
Z sondażu wynika, że ogólne poczucie obecności korupcji w ostatnich dwóch latach zmniejszyło się; jest też mniej osób, które uważają, że za pieniądze można "załatwić wszystko".
Sondaż zrealizowano w dniach 6-10 września 2007 roku na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1004 mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej. Maksymalny błąd pomiaru wynosi +/- 3,1 proc.