PolskaWe wtorek zaczynają się "stare matury"

We wtorek zaczynają się "stare matury"

Abiturienci z 5-letnich techników i z techników uzupełniających na podbudowie zasadniczych szkół zawodowych oraz dorośli przystąpią we wtorek do egzaminu dojrzałości organizowanego według starych zasad. "Stare matury" będzie zdawać w tym roku ponad 97 tys. osób.

08.05.2006 | aktual.: 10.05.2006 13:13

W pierwszym dniu wszyscy zdawać będą pisemnie język polski. W drugim muszą napisać pracę z wybranego przedmiotu: matematyki, historii, biologii, geografii, fizyki, chemii lub języka obcego.

Od kilku lat najczęściej wybieranym przedmiotem w "drugim" dniu jest geografia (tak jest w tym roku m.in. w woj. mazowieckim, lubelskim, lubuskim, dolnośląskim, warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim).

W niektórych województwach w szkołach dla dorosłych, nadal tak jak kiedyś, najczęściej wybierana jest matematyka (tak jest np. w woj. podlaskim - gdzie matematykę chce zdawać 1,2 tys. abiturientów ze szkół dla dorosłych).

Dorośli egzaminy zaczynają o godz. 15.30 - stanowią oni większość ze "starych maturzystów" (chęć zdawania wyraziło ponad 70 tys. osób), młodzież zacznie egzamin o godz. 9.

W związku z wprowadzeniem w ubiegłym roku tzw. nowych matur (egzaminy przygotowują i przeprowadzają Centralna Komisja Egzaminacyjna i okręgowe komisje egzaminacyjne) od kilku lat liczba młodzieży zdającej egzaminy według starych zasad maleje. Egzaminy "po staremu" zdają ci abiturienci, którzy skończyli 8-klasowe szkoły podstawowe.

"Stare matury" odbywają się w szkołach; egzaminy oceniane są przez nauczycieli pracujących w tych szkołach. Tematy maturalne ustalane są przez kuratoria oświaty. Po ogłoszeniu wyników egzaminów pisemnych, rozpoczną się egzaminy ustne.

Najwięcej chcących zdawać egzamin dojrzałości według starych zasad jest w województwach: mazowieckim (12,5 tys. w szkołach dla dorosłych i 2,5 tys. w szkołach dla młodzieży), śląskim (9,8 tys. w szkołach dla dorosłych i 1,7 tys. w szkołach dla młodzieży) i wielkopolskim (9,8 tys. dla dorosłych i 1,1 tys. dla młodzieży).

Równolegle ze "starymi" maturami trwają nowe. Do nowej matury przystąpiło w tym roku 426 tys. abiturientów z prawie 6,5 tys. liceów i techników; muszą zdawać obowiązkowo pisemnie: język polski, język obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy z czternastu).

Maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe ustne egzaminy - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Przeprowadzane są one w szkołach przez tamtejszych nauczycieli. W tym roku również ta sesja egzaminacyjna jest w maju - równolegle do egzaminów pisemnych.

W tym roku po raz pierwszy "nową" maturę zdają zarówno absolwenci 3-letnich liceów ogólnokształcących i liceów profilowanych, jak i absolwenci 4-letnich techników. W ubiegłym roku absolwenci techników zdawali jeszcze egzamin dojrzałości według starych zasad.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)