WP
WP

We wrześniu papież na Słowacji

Watykańskie Biuro Prasowe oficjalnie
potwierdziło w poniedziałek, że w dniach od 11 do 14 września Jan
Paweł II będzie na Słowacji. Pierwotnie pielgrzymka na Słowację,
która będzie 102. podróżą zagraniczną papieża, miała być krótsza o
jeden dzień.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Poza stolicą kraju Bratysławą papież odwiedzi Trnavę, Bańską Bystrzycę i Rożniavę. Podczas pobytu na Słowacji Ojciec święty beatyfikuje biskupa Bazylego Hopko i siostrę Zdenkę Schelingovą.

W zeszłym tygodniu Jan Paweł II zatwierdził dekrety Kongregacji ds. Świętych stwierdzające fakt męczeńskiej śmierci dwojga Słowaków.

Należący do Kościoła katolickiego obrządku wschodniego biskup Bazyli Hopko (1906-1976) był jednym z najbliższych współpracowników beatyfikowanego w 2001 roku biskupa-męczennika Pavla Gojdica (188-1960). Obaj ponieśli śmierć jako ofiary prześladowań ze strony komunistycznych władz Czechosłowacji.

WP

Bp Hopko spędził kilkanaście lat w więzieniu, skazany na podstawie fałszywych zarzutów. Został zwolniony z więzienia z powodu skrajnego wycieńczenia przed upływem terminu. Zmarł wkrótce po wyjściu na wolność.

Siostra Zdenka Schelingova (1916-1955) była pielęgniarką i pracowała po wojnie w szpitalu w Bratysławie, gdzie pomogła w ucieczce jednemu z przebywających tam aresztowanych kapłanów. Po aresztowaniu zmarła w więzieniu.

Jan Paweł II po raz pierwszy odwiedził niepodległą Słowację w lipcu 1995 r. Głównym punktem tamtej wizyty była kanonizacja trzech męczenników z Koszyc z 1619 r.: Marka Kriżewczanina, Melchiora Grodzieckiego i Stefana Pongracza.

Wcześniej, podczas swej wizyty w Czechosłowacji w 1990 r., papież odprawił mszę św. na lotnisku w Bratysławie.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP