Trwa ładowanie...
d423i4k
IAR

We Francji mężczyzna wjechał autem w przechodniów. Świadkowie: krzyczał "Allah jest wielki!"

Francuskie media informują o kolejnym niepokojącym zdarzeniu z udziałem muzułmanów. Dzisiaj w Dijon - we wschodniej Francji - kierowca wjechał samochodem w przechodniów. 15 osób zostało rannych, dwie są w "stanie bardzo ciężkim". Według świadków, relacjonujących zdarzenie dla francuskich mediów, kierowca krzyczał "Allah jest wielki!". Dzień wcześniej, policja zastrzeliła mężczyznę, który z tym samym okrzykiem rzucił się na nich z nożem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Muzułmanie stanowią coraz większą część społeczeństwa francuskiego
Muzułmanie stanowią coraz większą część społeczeństwa francuskiego (PAP/EPA, Fot: Lucas Dolega)
d423i4k

Mężczyzna jechał po chodniku przez półtora kilometra. W samochodzie, oprócz kierowcy, było dwóch pasażerów. Prowadzący pojazd został zatrzymany przez policję, pasażerowie uciekli.

Świadkowie podkreślają w relacjach, że "były to sceny jak z horroru". Agencja AFP dowiedziała się, że sprawca masakry ma 40 lat i był leczony psychiatrycznie.

Jednocześnie rzecznik francuskiego MSW poinformował, że wszczęto dochodzenie, by sprawdzić intencje mężczyzny i sprawdzić jego ew. powiązania z grupami terrorystycznymi.

d423i4k

Zamordował z okrzykiem "Allah jest wielki!"

Do opisywanego incydentu doszło dzień po tym, jak młody mężczyzna, także z okrzykiem "Allah jest wielki!", ranił nożem trzech policjantów w miejscowości Joue-les-Tours w środkowej Francji. Został zastrzelony.

Po tym ataku prokuratura antyterrorystyczna podała, że otwarto śledztwo w kierunku zamachu islamistycznego.

Życiu rannych funkcjonariuszy nie zagraża niebezpieczeństwo. 20-latek był od dłuższego czasu pod obserwacją francuskiego wywiadu.

d423i4k

"Święta wojna" na ulice Zachodu?

Według części ekspertów, Państwo Islamskie chce przenieść dżihad - "świętą wojnę" - z Syrii i Iraku na ulice miast tych krajów, które uczestniczą w operacjach wymierzonych w islamistów.

Chodzi o to, aby atakować i nieustannie nękać różne obiekty państwowe w metropoliach, ale także mniejszych miejscowościach - tłumaczą eksperci.

Zobacz również: Okrutne morderstwo. Terroryści spełniają groźby?

d423i4k

Podziel się opinią

Share

d423i4k

d423i4k
Więcej tematów