Wchodzą w życie kolejne zmiany w Kodeksie Pracy
Od 1 stycznia wchodzi w życie druga część przepisów znowelizowanego Kodeksu Pracy. Teraz pracownicy będą mogli z przysługującego im urlopu wypoczynkowego wziąć do czterech dni w roku w dogodnym dla siebie terminie i bez konieczności pytania przełożonego o zgodę.
Nowością jest niepłacenie za pierwszy dzień choroby, przy zwolnieniach trwających do 6 dni.
Zgodnie z nowymi przepisami zostaje też wydłużony z trzech do czterech miesięcy podstawowy okres rozliczeniowy czasu pracy. Nowela pozwala na wydłużenie okresów rozliczeniowych do sześciu miesięcy w budownictwie, rolnictwie, hodowli, czy przy pracach społecznie użytecznych a nawet do dwunastu miesięcy, gdy uzasadniają to nietypowe warunki mające wpływ na przebieg pracy.
Obowiązywać zaczynają też inne dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych - 50% za wszystkie godziny nadliczbowe w dni powszednie i 100% za pracę w nocy oraz w niedziele i święta. Do tej pory za 2 pierwsze godziny w dzień powszedni pracodawca płacił 50%, a za każdą kolejną 100%.
Pozostałe przepisy wejdą w życie 1 lipca. Będą dotyczyły między innymi likwidacji odpraw dla pracowników firm zatrudniających do 20 osób, zwalnianych z przyczyn upadłości czy likwidacji firmy. (and)