Ważne zmiany na maturze przedłużone? MEN zwraca uwagę
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt dotyczący zmian w przeprowadzaniu egzaminów maturalnego oraz zawodowego. Zgodnie z nowymi przepisami przedłużone zostanie odstąpienie od warunku uzyskania 30 proc. punktów z wybranego przedmiotu dodatkowego.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych przewiduje wprowadzenie zmian dotyczących m.in. przeprowadzania egzaminów zewnętrznych: egzaminu maturalnego oraz egzaminu zawodowego.
"To ważny krok"
Jednym z kluczowych punktów nowelizacji jest przedłużenie odstąpienia od obowiązku uzyskania co najmniej 30 proc. punktów z wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym. Rozwiązanie to będzie obowiązywało w latach szkolnych 2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027, co ma ułatwić uczniom uzyskanie świadectwa dojrzałości w okresie wdrażania nowych podstaw programowych.
O tych zmianach przypomniało w czwartek Ministerstwo Edukacji Narodowej za pośrednictwem mediów społecznościowych.
"To ważny krok, postulowany przez środowiska akademickie, mający na celu zwiększenie elastyczności dla uczniów" - podsumowano we wpisie na platformie X i dodano, że "to nie wszystkie zmiany, które będą procedowane w Sejmie".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
W celu zapewnienia wysokiej jakości sprawdzania i oceniania prac egzaminacyjnych wprowadzona zostanie też funkcja egzaminatora-weryfikatora, czyli egzaminatora drugiego sprawdzania oraz operatora pracowni informatycznej. Nowe role mają na celu zapewnienie wysokiej jakości sprawdzania i oceniania prac egzaminacyjnych.
Nowelizacja przewiduje również możliwość wniesienia na salę egzaminacyjną urządzenia telekomunikacyjnego wyposażonego w aplikację monitorującą stan zdrowia zdającego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Kontener na sztukę" już otwarty. Kontrowersyjny budynek od środka
Zgodnie z nowymi przepisami wydawcy będą zobowiązani do zapewnienia cyfrowych wersji wszystkich podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego w formie papierowej, w tym także tych wydanych przed 1 stycznia 2020 roku. Rozwiązanie pozwoli odciążyć tornistry uczniów - podkreślają twórcy regulacji.
Projekt ustawy zmienia również warunki dopuszczania programów nauczania do użytku w szkołach. Jeśli programy wychowania przedszkolnego lub nauczania przedmiotów obejmują treści wykraczające poza zakres ustalony w podstawie programowej, konieczne będzie ich wyraźne zaznaczenie. Ma to zapobiec przeładowaniu szkolnych zestawów programów nauczania.
Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2025 roku.
Czytaj też:
Źródło: PAP, Twitter