Ważne odkrycie w Szwecji. "Pozwoli uniezależnić się od Rosji i Chin"
Szwedzka państwowa firma górnicza LKAB poinformowała w czwartek, że odkryła "największe w Europie złoże metali ziem rzadkich" - informuje Reuters. "To dobra wiadomość, nie tylko dla LKAB, regionu i mieszkańców Szwecji, ale także dla Europy i klimatu" - poinformowała firma w komunikacie.
12.01.2023 15:45
Metale ziem rzadkich, to grupa pierwiastków, bez których nie może obejść się współczesna technologia. Wykorzystywane są między innymi do produkcji laserów, elektrod akumulatorowych, magnesów, środków kontrastowych do rezonansu magnetycznego, katalizatorów, precyzyjnej broni, technologii satelitarnych, turbin wiatrowych, paneli słonecznych, a także w pojazdach bezzałogowych i w zaawansowanych systemach łączności.
Surowce te nie są obecnie wydobywane w Europie. Nasz region uzależniony jest od ich importu, głównie z Chin, które praktycznie opanowały światowy rynek. Informacja o tym, że bogate złoże metali ziem rzadkich odkryto w Szwecji jest więc niezmiernie ważna.
Ponad milion ton tlenków metali ziem rzadkich. A to nie koniec
Według szwedzkiej firmy górniczej LKAB, odkryte złoże zawiera ponad milion ton tlenków metali ziem rzadkich. Znajduje się ono w rejonie Kiruny.
"To dobra wiadomość, nie tylko dla LKAB, regionu i mieszkańców Szwecji, ale także dla Europy i klimatu" - poinformowało LKAB w oświadczeniu. "Może stać się znaczącym budulcem do produkcji krytycznych surowców, które są absolutnie niezbędne, aby umożliwić zieloną transformację" - dodano.
- Odegra to kluczową rolę w zielonej transformacji w Europie - stwierdziła minister biznesu i energii Ebba Busch na konferencji prasowej w kopalni LKAB w Kirunie. - Elektryfikacja, samowystarczalność UE i niezależność od Rosji i Chin rozpocznie się w tej kopalni - dodała.
Dyrektor generalny LKAB, Jan Mostrom zwrócił uwagę, że do tej pory zbadano zaledwie część złoża. Zawartość cennych pierwiastków jest w nim o wiele większa niż w innych tego typu pokładach. Wciąż trwają badania geologiczne.
Zobacz także
Kiedy rozpocznie się wydobycie? Firma chce złożyć wniosek o koncesję na eksploatację jeszcze w tym roku. Tereny te są jednak cenne przyrodniczo, proces przyznania zgody na wydobycie może więc potrwać wiele lat. Wydobycie może więc zacząć się dopiero za 10-15 lat.
Źródło: reuters.com, svd.se, nyteknik.se