Wawrzyńcowe Hudy zapłoną nocą w Beskidach
Tydzień Kultury Beskidzkiej dobiega końca. W Ujsołach rozpoczęły Wawrzyńcowe Hudy, ostatnia impreza w ramach Tygodnia. Na deskach miejscowego amfiteatru wystąpiły zespoły z Polski, Korei i Kenii.
07.08.2010 | aktual.: 09.08.2010 09:20
Późnym wieczorem na halach zapłoną hudy - wysokie na kilka metrów ogniska. Zwyczaj ich palenia w noc poprzedzającą dzień św. Wawrzyńca wywodzi się z XVII wieku. Przypomina o epidemii cholery, która nawiedziła okolicę. Rozpalono wówczas ogromne ogniska i choroba ustała.
Na estradzie w Wiśle zaplanowano koncert finałowy Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. To ostatni akord imprezy. Późnym wieczorem publiczność pozna laureatów Spotkań.
W Jabłonkowie na Zaolziu trwa 63. Gorolski Święto. Występom zespołów folklorystycznych na estradzie w Lasku Miejskim przyglądają się tysiące widzów. Wokół amfiteatru, na specjalnych stoiskach, członkowie Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego (PZKO) w Republice Czeskiej prezentują i sprzedają wyroby rękodzielnicze oraz specjały góralskiej kuchni.
Ulicami Jabłonkowa przejdzie pochód przedstawicieli Związku. Poprzedzi go nabożeństwo ekumeniczne. Na estradzie jabłonkowskiej wystąpią m.in. miejscowy zespół Gorol, Babiogórzanie z Makowa Podhalańskiego, a także zespoły z Kenii, Słowacji i Rumunii. Wieczorem święto zakończy Gorolski Karnawał.
Festiwal w Jabłonkowie organizują Polacy mieszkający na Zaolziu w Republice Czeskiej. Imprezę zapoczątkowały ludowe festyny polskie w latach 1947-48. Do Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego należy około 20 tys. Polaków spośród około 60 tys. zamieszkujących Zaolzie.
Koncerty odbywają się także na estradach w Oświęcimiu, Makowie Podhalańskim, Szczyrku i Żywcu, gdzie w niedzielę wieczorem odbędzie się koncert laureatów Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Wystąpią zwycięzcy imprezy: Zespół Regionalny Oldrzychowice z Oldrzychowic na Zaolziu (Republika Czeska), a także Regionalny Zespół Przyszowianie z Przyszowej i Zespół Regionalny Skalnik z Kamionki Wielkiej.
Tydzień Kultury Beskidzkiej jest jedną z najstarszych imprez folklorystycznych w Polsce i Europie. Festiwal nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1964 roku jako przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o prezentację grup z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta.