PolskaWawel już otwarty; ustawia się długa kolejka

Wawel już otwarty; ustawia się długa kolejka

Długa kolejka chętnych do oddania hołdu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego żonie Marii ustawiła się na Wzgórzu Wawelskim zaraz po zakończeniu uroczystości pogrzebowych. Pierwsza grupa weszła tam kilka minut po godzinie 20.00.

Wawel już otwarty; ustawia się długa kolejka
Źródło zdjęć: © PAP

Zobacz galerię: Sarkofag gotowy

Krypta, w której spoczęła prezydencka para, została otwarta dla publiczności po opuszczeniu Wzgórza Wawelskiego przez rodzinę i członków oficjalnych delegacji, uczestniczących w uroczystościach. Otarcie bramy Wawelu oczekujący powitali brawami.

Przed otwarciem krypty dla oczekujących, hołd parze prezydenckiej złożyli przedstawiciele służb pracujących przy zabezpieczeniu niedzielnej uroczystości: policji, straży pożarnej, pogotowia, harcerzy i Służby Maltańskiej.

Chętni wchodzili Bramą Herbową na dziedziniec przed Katedrą Wawelską, a następnie schodami, znajdującymi się za żelazną kratą tuż za wejściem do katedry, schodzili do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Porządku pilnowali funkcjonariusze policji, Straży Miejskiej oraz harcerze.

W krypcie nie można było zostawiać kwiatów ani zniczy oraz zbyt długo modlić się. Należało wolnym krokiem przechodzić wzdłuż sarkofagu, a następnie wyjść tymi samymi schodami na dziedziniec i zejść ze Wzgórza Wawelskiego Bramą Bernardyńską. Dzięki temu kolejka, sięgająca późnym wieczorem stóp Wzgórza Wawelskiego, posuwała się bardzo szybko.

- Stoją tysiące ludzi. Widziałem na ich twarzach radość, że się tu znaleźli, że są w tym kręgu. I to jest najważniejsze - ta prawda o historii, która jest przeżywana przez konkretnych ludzi - powiedział proboszcz Katedry Wawelskiej ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Zapowiedział, że dopóki kolejki będą stały, krypta będzie udostępniana. - Chcemy żeby ta krypta była tak dostępna, jak muzeum czy Dzwon Zygmunta; żeby to była dodatkowa możliwość zapoznania się z historią Polski przez postać marszałka Piłsudskiego, pana prezydenta. Będziemy do dyspozycji i będziemy wyciągać wnioski, co jeszcze zrobić, by ci, którzy tu przybyli, mieli dobre warunki - powiedział ks. Sochacki. Nie wiadomo jednak, czy nocne nawiedzanie będzie kontynuowane, m.in. z powodu wymogów bezpieczeństwa Wawelskiego Wzgórza.

Krypta będzie otwarta przez całą noc; zamknięta zostanie w poniedziałek między godzinami 6.00 i 9.00 rano. Do krypty wejdą wtedy ekipy kamieniarskie, by wykonać ostatnie prace przy sarkofagu.

Władze kościelne przypominają o zakazie wnoszenia do krypty zniczy i kwiatów. Można je składać m.in. przy Krzyżu Katyńskim na placu o. Adama Studzińskiego oraz przy Kamieniu Papieskim przy Błoniach.

Osoby, które będą odwiedzać grób pary prezydenckiej są proszone o niepozostawanie długo w krypcie, tak by umożliwić wejście jak największej liczbie osób.

Porządku w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów będą strzec funkcjonariusze krakowskiej straży miejskiej oraz harcerze.

Trumny pary prezydenckiej spoczęły w sarkofagu umieszczonym w pomieszczeniu przed kryptą Józefa Piłsudskiego pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Sarkofag wykonano z onyksu miodowego, o specyficznej, kryształkowej budowie, przepuszczającego światło i trwalszego niż alabaster. Ma prostą, szlachetną formę prostopadłościanu o wymiarach 238x154x60 cm. Na górnej płycie, ważącej ponad 400 kg, wykuto duży znak krzyża, na dłuższym boku umieszczono imiona i nazwiska pary prezydenckiej: Lech Aleksander Kaczyński, Maria Helena Mackiewicz Kaczyńska.

Sarkofag został zamontowany na metalowej konstrukcji. Jego podstawa została wykonana z tego samego granitu - Rosso Porino - z jakiego wykonana jest posadzka. Projekt architektoniczny sarkofagu przygotowała Marta Witosławska, wykonawcą był krakowski artysta rzeźbiarz Jan Siuta.

Krypta nazywana zwyczajowo kryptą Piłsudskiego jest ostatnią na trasie zwiedzania grobów królewskich w Katedrze na Wawelu. Wchodzi się do niej po opuszczeniu Krypty Wazów, przechodząc obok umieszczonej w ścianie urny z ziemią z Katynia oraz pamiątkowej tablicy wmurowanej tam w 1990 r. z okazji 50. rocznicy zbrodni katyńskiej. W krypcie na kamiennym postumencie znajduje się metalowa trumna z ciałem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Żelazna kuta krata oddziela kryptę Piłsudskiego od pomieszczenia, w którym znajduje się sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich. Jest to sala o ścianach z ciosów wapiennych z tynkowanym sklepieniem. W pomieszczeniu tym w przyszłości ma zostać umieszczona tablica z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Oprócz pary prezydenckiej śmierć w niej poniosły 94 osoby.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)