ŚwiatWatykan zaniepokojony kryzysem wokół Korei Płn. Stawia na mediację

Watykan zaniepokojony kryzysem wokół Korei Płn. Stawia na mediację

Watykan boi się rosnącego napięcia między Koreą Płn. i USA oraz zagrożenia wojną nuklearną. Stolica Apostolska chce wkrótce podjąć mediację w tej sprawie.

Watykan zaniepokojony kryzysem wokół Korei Płn. Stawia na mediację
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Łukasz Krajewski
Adam Przegaliński

30.10.2017 10:02

Okazją do poważnych rozmów na temat pokojowego rozwiązania kryzysu na Półwyspie Koreańskim - z 11 laureatami Pokojowej Nagrody Nobla, przedstawicielami ONZ i NATO - będzie szczyt w Watykanie 10-11 listopada - pisze "La Repubblica".

Na obradach za Spiżową Bramą pojawią się też ambasadorowie krajów, których najbardziej dotyka zagrożenie ze strony reżimu Kim Dzon Una - USA, Rosji, Korei Płd. Zaproszona została również delegacja Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN), która została laureatem tegorocznej nagrody Nobla. Watykan będzie reprezentował kardynał Peter Turkson, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka od 2017 r.

Na otwarcie szczytu przewidziano audiencję u papieża Franciszka, który wygłosi przemówienie do jej uczestników. Głos następnie zabierze Japonka Masako Wada, która przeżyła wybuch bomby atomowej w Hiroszimie.

- Zatrzymajmy się, szukajmy rozwiązań dyplomatycznych. Uważam, że Narody Zjednoczone mają obowiązek objąć na nowo przywództwo, które się rozwodniło - oświadczył Ojciec Święty, komentując sprawę kryzysu wokół Korei Północnej w kwietniu 2017 r.
W związku z narastającym konfliktem z USA, władze Korei Północnej zarządziły przeprowadzenie masowych ewakuacji i ćwiczeń na wypadek ataku z użyciem bomby atomowej.

Raporty na temat prowadzonych ćwiczeń pojawiły się po wypowiedzi Sekretarza Obrony Stanów Zjednoczonych, Jamesa Mattisa w której zwrócił uwagę na wzrastające ryzyko ataku z udziałem broni atomowej. - Korea Północna przyspiesza prace nad nielegalnym i nieuuzasadnionym programem atomowym - powiedział Mattis.

Korea Północnawatykanusa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)