Watykan: wymóg współpracy z władzami świeckimi ws. pedofilii jest uniwersalny
Nowy promotor sprawiedliwości, czyli prokurator w Kongregacji Nauki Wiary ksiądz Robert Oliver, odpowiedzialny za rozpatrywanie przypadków pedofilii w Kościele, przypomniał o obowiązku współpracy jego instytucji z władzami świeckimi.
05.02.2013 | aktual.: 05.02.2013 21:40
Na konferencji prasowej na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie amerykański ksiądz powiedział, że postulowany przez Watykan wymóg współdziałania Kościoła ze świeckim wymiarem sprawiedliwości w dochodzeniu w przypadkach pedofilii i sądzeniu jest "uniwersalny" bez względu na różnorodność przepisów w tej materii w poszczególnych krajach.
Ksiądz Oliver poinformował, że do Kongregacji Nauki Wiary z całego świata napływają sygnały o czynach pedofilii w szeregach duchowieństwa.
- Należy zawsze stosować się do przepisów prawa cywilnego - oświadczył.
Duchowny z Bostonu, który wsławił się stanowczością w ujawnianiu skali skandalu nadużyć w amerykańskim Kościele i rozpoczął pracę w Watykanie 1 lutego, zapewnił, że będzie kontynuował dotychczasową linię zerowej tolerancji, wyznaczoną przez papieża Benedykta XVI. Jako priorytet wskazał troskę o ofiary księży pedofilów i zapewnienie tym ofiarom pomocy.
Ponadto amerykański ksiądz ogłosił, że najwięcej sygnałów o przypadkach pedofilii, czyli 800, napłynęło do Watykanu w roku 2004. W ostatnich trzech latach notuje się po 600 przypadków rocznie. Ich większość dotyczy lat 1965-1985.
Watykański promotor sprawiedliwości spotkał się po raz pierwszy z dziennikarzami w pierwszą rocznicę sympozjum na temat pedofilii w Kościele, które odbyło się na Uniwersytecie Gregoriańskim z udziałem biskupów ze 110 episkopatów i przełożonych zgromadzeń zakonnych z całego świata pod patronatem kilku urzędów Stolicy Apostolskiej.
Niedawno zbiór opracowanych dokumentów z tej konferencji, uznanej za przełomową dla zmiany podejścia Kościoła wobec dramatu pedofilii, otrzymał papież.