ŚwiatWatykan ostrzega: 210 tys. nowych przypadków trądu

Watykan ostrzega: 210 tys. nowych przypadków trądu

Na całym świecie wykryto w ubiegłym roku 210 000 nowych przypadków trądu - ogłosiła Stolica Apostolska, wzywając społeczność międzynarodową do wzmożenia walki z tą chorobą.

Watykan ostrzega: 210 tys. nowych przypadków trądu
Źródło zdjęć: © AFP

Watykański "minister zdrowia", czyli przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia abp Zimowski, ogłosił przesłanie z okazji 57. Światowego Dnia Chorych na Trąd, który będzie obchodzony w niedzielę, 31 stycznia. - Choroba Hansena to wszechstronnie wyniszczająca człowieka choroba znana już w starożytności, która nadal atakuje ludzi, powodując charakterystyczne uszkodzenia ciała pacjenta, który często jest skazany na samotność i lęk, na to, że staje się jakby niewidoczny dla innych, dla społeczeństwa i opinii publicznej - stwierdził abp Zimowski.

- Kiedy mówi się o trądzie, wielu ludzi zadaje sobie pytanie, jak to możliwe, że wciąż jeszcze istnieje? Budzi on strach, odrazę i demonstrowaną obojętność - mówił w swym orędziu arcybiskup.

- Mimo iż istnieją już obecnie skuteczne środki leczenia trądu, szerzy się on nadal - dodał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i wskazał źródła tego stanu rzeczy: nędza poszczególnych ludzi i całych zbiorowości, brak higieny, którą ona powoduje, występowanie chorób osłabiających ludzki organizm, niedożywienie i brak dostępu do leczenia.

Watykański "minister zdrowia" wskazał na istniejący w społeczeństwie strach przed trądem, potęgowany przez ludzką ignorancję. - Zwracam się do społeczności międzynarodowej i do państw, aby rozwijały strategie walki z trądem, czyniły je skuteczniejszymi, zwłaszcza w miejscach, gdzie liczba przypadków zachorowań jest największa - powiedział abp Zimowski.

Najwięcej jest zachorowań na trąd w Indiach. Na drugim miejscu jest z Brazylia. W tym kraju w ubiegłym roku zanotowano 32 022 nowe przypadki choroby. Kolejne miejsca, jeśli chodzi o liczbę chorych, zajmują Angola, Bangladesz, Republika Środkowoafrykańska, Demokratyczna Republika Konga, Indonezja, Madagaskar, Mozambik, Nepal i Tanzania.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)