ŚwiatWatykan chce demokratyzacji Iraku

Watykan chce demokratyzacji Iraku

Przewodniczący papieskiej Rady Iustitia et Pax kardynał Renato Martino wyraził nadzieję, że schwytanie w sobotę przez Amerykanów Saddama Husajna "przyczyni się do pokoju i demokratyzacji Iraku".

Watykan chce demokratyzacji Iraku
Źródło zdjęć: © AFP

16.12.2003 | aktual.: 16.12.2003 15:30

Kardynał Martino podkreślił, że proces Saddama obwinianego o rozliczne zbrodnie, powinien toczyć się "przed sądem właściwej instancji". Dodał, że Saddam "chociaż był dyktatorem teraz wzbudza w nim współczucie dla zniszczonego człowieka".

Hierarcha krytycznie odniósł się do pokazanego przez dowództwo sił amerykańskich w Iraku filmu przedstawiającego badanie lekarskie, jakiemu po schwytaniu poddano obalonego dyktatora.

"Można było oszczędzić nam tych obrazów człowieka, traktowanego jak krowa, której się sprawdza zęby" - powiedział Martino.

Zdaniem przewodniczącego Rady Iustitia et Pax Jan Paweł II przyczynił się do tego, by konflikt w Iraku nie przerodził się w "starcie cywilizacji i religii".

Odpowiadając na pytania dziennikarzy podczas prezentacji papieskiego orędzia na obchodzony 1 stycznia Światowy Dzień Pokoju, zatytułowanego "Zawsze aktualne zadanie: wychowywać do pokoju", kardynał Martino przestrzegł przed skutkami wojny, która "jest zawsze klęską ludzkości". Zwrócił uwagę, że w tej kwestii obecnie "niełatwo być optymistą".

"Papież mówi w swoim orędziu otwarcie o pokusie użycia siły zamiast o uciekaniu się do siły prawa i przytacza przykład tragedii, jakiej ludzkość doświadczyła podczas drugiej wojny światowej" - powiedział kardynał Martino o dokumencie papieskim.

Zauważył jednak, że "nawet jeśli te błędy już więcej się nie powtórzyły, i dzisiaj dochodzi do straszliwych tragedii, które stanowią krwawiącą ranę i otwarte pogwałcenie międzynarodowego porządku prawnego jednoznacznie usankcjonowanego przez Kartę Narodów Zjednoczonych".

Papież przypomina w orędziu, że Karta Narodów Zjednoczonych przewiduje tylko dwa wyjątki od zakazu uciekania się do użycia siły: "pierwszym jest ten, który potwierdza naturalne prawo do słusznej obrony. (...) Drugi wyjątek stanowi system bezpieczeństwa wspólnego, który wyznacza Radzie Bezpieczeństwa kompetencję i odpowiedzialność w kwestii utrzymania pokoju".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)