Trwa ładowanie...

Waszczykowski: polsko-francuskie konsultacje nie zostały odwołane

• Witold Waszczykowski poinformował, że polsko-francuskie konsultacje zostały przełożone, a nie odwołane • Pałac Elizejski podał, że prezydent Francji odłożył planowaną wizytę w Polsce • Stało się to - jak podano - na skutek fiaska rozmów w sprawie śmigłowców Caracal • Wizyta Hollande'a była planowana na czwartek, 13 października
Share
Witold Waszczykowski
Witold WaszczykowskiŹródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d182f3j

Polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe zostały przełożone (nie odwołane) na inny termin; będą poprzedzone konsultacjami ministrów spraw zagranicznych w najbliższych dniach - poinformował szef MSZ Witold Waszczykowski.

W piątek Pałac Elizejski podał, że prezydent Francji Francois Hollande odłożył planowaną wizytę w Polsce na skutek fiaska rozmów w sprawie śmigłowców Caracal produkowanych przez Airbusa. Wizytę w Polsce odwołał także minister obrony Francji.

Minister Waszczykowski podkreślił, że w trakcie trwających od roku negocjacji, strona polska wykazała pełną otwartość i gotowość do wypracowania rozwiązań możliwych do zaakceptowania przez obie strony. - Dla polskiego rządu absolutnym priorytetem było zagwarantowanie bezpieczeństwa państwa i zapewnienie warunków do rozwoju polskiego przemysłu obronnego - zaznaczył szef MSZ.

d182f3j

- Jesteśmy przekonani, że zakończenie procedury zakupu śmigłowców bez podpisania kontraktu nie wpłynie na całokształt współpracy z Francją. Nasze relacje dwustronne mają strategiczny charakter i opierają się na szerokim spektrum wspólnych priorytetów i projektów - napisał w oświadczeniu Waszczykowski.

Wizyta Hollande'a była planowana na czwartek, 13 października, w ramach polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych. Miał mu towarzyszyć minister spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault. Pałac Elizejski podał, że Hollande polecił szefowi dyplomacji, by "szybko udać się do Warszawy".

Caracal został wybrany w ub. roku do końcowych rozmów w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla polskiego wojska. We wtorek Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że ofertę offsetową Airbus Helicopters uznało za niezadowalającą, a dalsze negocjacje za bezprzedmiotowe.

d182f3j

Podziel się opinią

Share
d182f3j
d182f3j
Więcej tematów