"Washington Times": znieście wizy dla Polaków
Publicysta dziennika "Washington Times"
wezwał Kongres do zniesienia wiz do USA dla Polaków, nazywając
utrzymywanie obowiązku wizowego "dyskryminacją przeciw lojalnemu
przyjacielowi Ameryki".
"Członkowie Kongresu, proszę, zróbcie coś z tym krzyczącym przykładem dyskryminacji. (...) Polska jest jedynym byłym satelitą ZSRR, który udzielił nam znaczącego militarnego wsparcia w Iraku. Polska pomogła przekonać inne kraje europejskie do stonowania antyamerykańskiej retoryki na temat wojny w Iraku" - pisze w poniedziałkowym wydaniu gazety Arnold Beichman.
"Pomimo tych dokonań, Polska nie tylko nie otrzymała żadnej pomocy wojskowej, ani też żadnej innej, np. stypendiów dla swoich studentów, ale nie pozwala się jej nawet wejść do klubu bezwizowego" - czytamy w artykule.
W czasie niedawnej wizyty prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w USA prezydent George W. Bush obiecał zwrócić się do Kongresu o zwiększenie pomocy wojskowej dla Polski z obecnych 66 milionów do 100 mln dolarów w roku podatkowym 2006.
"To nie prezydent, lecz Kongres decyduje, które kraje zostaną włączone do programu ruchu bezwizowego. Prezydent Bush i sekretarz stanu Condoleezza Rice mogliby jednak poprosić republikańską większość, by naprawiła niesprawiedliwość wobec Polaków" - pisze Beichman.
Autor odrzuca jako "pretekst" argument, że Polacy przedłużają sobie pobyt w USA po wygaśnięciu wizy. "Czy Polacy są jedynymi Europejczykami, którzy popełniają tę straszną zbrodnię?" - ironizuje. "Można śmiało powiedzieć, że wielu ludzi przedłuża sobie pobyt w ten sposób" - dodaje publicysta.
"Dyskryminacja przeciwko nie-germańskim środkowym Europejczykom, zwłaszcza katolickim Polakom, kwitnie. Czas, aby Kongres zmienił tę politykę" - konkluduje komentator "Washington Times".