Warte dotyku. Miasto bez barier
Droga Królewska to najchętniej odwiedzana atrakcja Krakowa. Od 2010 roku jest przystosowana dla turystów z niepełnosprawnościami. - To pierwszy projekt na taką skalę w Polsce - mówi nam pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami.
W ostatnich 10 latach stolicę Małopolski odwiedzało rocznie średnio 7,75 mln turystów*. Zdecydowana większość z nich przeszła Drogą Królewską. Via Regia to średniowieczny trakt prowadzący od pozostającego za murami miejskimi kościoła św. Floriana, przez Barbakan, Bramę Floriańską, ul. Floriańską, Rynek Główny i ul. Grodzką na Wzgórze Wawelskie.
Jej nazwa nawiązuje do trasy uroczystych wjazdów monarchów, procesji koronacyjnych oraz konduktów pogrzebowych. Przy Drodze Królewskiej znajdują się najważniejsze zabytki Krakowa. Od 2010 roku doświadczyć mogą jej też turyści z niepełnosprawnościami.
Dzięki realizacji projektu "Droga Królewska dla turystów z niepełnosprawnościami" w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (wartość dofinansowania: 920 910,00 zł), trasa została dostosowana do potrzeb niepełnosprawnych turystów, zwłaszcza niewidomych i niedowidzących.
- To pierwszy projekt na taką skalę przeprowadzony w Polsce - mówi Wirtualnej Polsce Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami, i dodaje: - Dwanaście makiet odwzorowujących kluczowe obiekty zabytkowe na Drodze Królewskiej zostało zaprojektowanych przy współpracy ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza osób z dysfunkcją narządu wzroku i ruchu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zagadkowe napisy na piramidzie Cheopsa. Z czasem odkrycie z Egiptu zniknęło
Inicjatorką i koordynatorka projektu była prof. Hanna Grabowska-Pałecka, specjalistka ds. architektury dla niepełnosprawnych z Politechniki Krakowskiej. Inspirowała się istniejącymi już podobnymi "trasami dotykowymi" w miastach Europy. Rzeźby zaprojektował i wykonał Karol Badynia.
Makiety są precyzyjnie wykonane, dzięki czemu turyści mogą poznać zabytki z pomocą dotyku. Pojawiły się obok najważniejszych miejsc na trasie. Na postumentach z czarnego granitu stoją miniatury Barbakanu, Sukiennic, Ratusza, Wzgórza Wawelskiego, pałacu Erazma Ciołka, kościołów Mariackiego, Franciszkanów oraz Piotra i Pawła, a także samej Drogi Królewskiej.
Ponadto przy ul. Floriańskiej można spotkać płaskorzeźbę twarzy Jana Matejki, w murze kościoła św. Andrzeja wbudowano wyobrażenie okna romańskiego, a w Pawilonie Wyspiańskiego stoi makieta witrażu "Bóg Ojciec - Stań się!" Stanisława Wyspiańskiego.
- Makiety stały się wyjątkową atrakcją turystyczną docenianą zarówno przez osoby z niepełnosprawnościami, jak też przez wszystkich odwiedzających nasze miasto. Korzystają z nich także np. rodziny z dziećmi, jest to też ciekawa propozycja dla osób, które chcą poznać detale obiektów przedstawione w miniaturze - tłumaczy Dąsal.
Wszystkie postumenty zaprojektowano w taki sposób, by umożliwić osobom niepełnosprawnym ruchowo podjazd na wózkach. Do wszystkich makiet dołączono krótkie opisy eksponowanych obiektów - w języku polskim i angielskim, a także w alfabecie Braille'a. Miasto przygotowało też aplikację z przewodnikiem głosowym.
Wielokrotnie nagradzana Droga Królewska dla turysty z niepełnosprawnością cieszy się dużą popularnością. Jej sukces zachęcił miasto do inwestycji w kolejne takie trasy. W najbliższym czasie podobny projekt ma zostać zrealizowany w dzielnicy Kazimierz.
* - według badania zrealizowanego przez Małopolską Organizację Turystyczną dla Urzędu Miasta Krakowa