Trwa ładowanie...

Warszawskie teatry przybliżą kontrowersyjny spektakl "Golgota Picnic"

Dwa warszawskie teatry przybliżą Polakom spektakl "Golgota Picnic", który wywołał burzę w środowiskach katolickich.

Share
Warszawskie teatry przybliżą kontrowersyjny spektakl "Golgota Picnic"
Źródło: WawaLove.pl
dxg4vd8

Wokół przedstawienia "Golgota Picnic" w reżyserii Rodriga Garcii było ostatnio sporo hałasu. Spektakl miał być wystawiany podczas Festiwalu Malta 2014, sprzeciwiły się temu jednak środowiska katolickie. Według nich, spektakl obraża uczucia religijne i bezpośrednio samego Chrystusa.

Pokazy zostały odwołane, co wywołało z kolei protesty środowisk teatralnych w całej Polsce. W związku z tym dwa (na razie) stołeczne teatry postanowiły włączyć się w protest w nietypowy sposób. Dzięki temu mieszkańcy Warszawy będą mogli się zapoznać ze treścią przedstawienia i sami ocenić czy jest to widowisko obrażające kogoś, czy nie.

Teatr Studio przygotowuje czytanie scenariusza "Golgota Picnic". Odbędzie się ono w piątek o godz. 20.00 na placu Defilad. Teatr Rozmaitości planuje pokaz rejestracji filmowej przedstawienia, także w piątek, w swojej siedzibie przy Marszałkowskiej 8.

dxg4vd8

Jak dowiedział się serwis WawaLove.pl w teatrze, w kasach będą rozdawane darmowe wejściówki (liczba miejsc ograniczona).

Przy okazji warto zapoznać się ze stanowiskiem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, który w liście protestacyjnym napisał m.in.: "Wzywamy do zbiorowego sprzeciwu wobec przemocy w życiu publicznym i do obrony wolności słowa, poglądów i ekspresji artystycznej".

Na stronach Instytutu możemy też przeczytać:

"Szanowni Państwo, 20 czerwca 2014 roku dyrektor Malta Festival Poznań Michał Merczyński odwołał pokazy spektaklu "Golgota Picnic" w reżyserii Rodriga Garcii. Decyzja zapadła po ostrzeżeniach policji, która zadeklarowała, że wobec mobilizacji prawicowych bojówek nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa widzom i artystom. Jest to sytuacja, w której pogwałcone zostały konstytucyjne prawa obywateli do bezpieczeństwa, wolności wyrażania poglądów, wolności twórczości artystycznej i wolności korzystania z dóbr kultury. Państwo zaniechało podstawowych obowiązków wobec swoich obywateli, a decyzja o odwołaniu spektaklu oznacza w istocie zgodę na wprowadzenie ideologicznej cenzury prewencyjnej".

Trailer "Golgoty Picnic":

dxg4vd8

Podziel się opinią

Share
dxg4vd8
dxg4vd8
Więcej tematów