Trwa ładowanie...
02-11-2015 06:34

Warszawskie publiczne gimnazja mogą selekcjonować uczniów

Warszawskie publiczne gimnazja mogą selekcjonować uczniów. 6 z nich nie ma klasy rejonowej, co w praktyce oznacza, że idą tam wybrani uczniowie. Dobre gimnazjum to gwarancja dostania się do lepszego liceum a potem na wymarzone studia.

Warszawskie publiczne gimnazja mogą selekcjonować uczniówŹródło: WP, fot: Łukasz Szełemej
d1cqf10
d1cqf10

Zgodnie z Ustawą o Systemie Oświaty, w publicznych szkołach gimnazjalnych obowiązuje zasada rejonizacji. Od niedawna gimnazja językowe i sportowe nie muszą przyjmować dzieci z rejonu. To jest furtka do tego, by publiczne gimnazjum było szkołą dla wyselekcjonowanych dzieci - mówi doktor Michał Sitek, zastępca dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych.

Podkreśla, że jest to strategia wybierana przez wiele szkół publicznych, które tworzą oddziały dwujęzyczne czy językowe. Zaznacza, że to stwarza furtkę do selekcji uczniów i do wybierania dzieci uzdolnionych językowo. Według niego, najczęściej jest tak, że uczniowie uzdolnieni językowo to dzieci bogatszych rodziców.

Dyrektor biura edukacji miasta stołecznego Warszawa Joanna Gospodarczyk uważa, że skala tego zjawiska nie jest duża. - Mam poczucie, że zaczynamy tworzyć ogromny problem - mówi. Według niej, widać tendencje rodziców do tego, aby ich dzieci uczyły się w dobrej szkole, na przykład w oddziale dwujęzycznym. Dodaje, że prawo pozwala na tworzenie tego typu gimnazjów i one powstają.

Doktor Sitek podkreśla, że państwo jest odpowiedzialne za to, aby zapewnić równy dostęp do dobrej jakości edukacji, czyli każdy uczeń powinien mieć równe szanse dostania się do dobrej szkoły. Z drugiej strony są rodzice, którzy chcą jak najlepiej dla swojego dziecka i tego, by uczyło się ono w jak najlepszej szkole - podkreśla. Według niego, jest też strategia szkół, gdyż dużo wygodniej uczy się dzieci, z którymi nie ma kłopotów wychowawczych, które są zmotywowane do nauki i mają bogatych rodziców.

Według Instytutu Badań Edukacyjnych, w warszawskich gimnazjach coraz bardziej różnicują się wyniki nauczania

d1cqf10
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cqf10
Więcej tematów