Trwa ładowanie...
d1obu3q
d1obu3q
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Warszawski Szpital dla Dzieci ma nowy budynek m.in. z blokiem operacyjnym

Blok operacyjny, izba przyjęć, ośrodek rehabilitacji neurologicznej i nowoczesny sprzęt medyczny - to niektóre elementy otwartego w czwartek nowego budynku C Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. Koszt inwestycji to 29 mln zł, sfinansowało ją miasto.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1obu3q

W uroczystym otwarciu nowego budynku wzięli udział m.in. wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, dyrektor Warszawskiego Szpitala dla Dzieci Izabela Marcewicz-Jendrysik, posłanka PO Ligia Krajewska, przedstawiciele stołecznego ratusza i służby zdrowia.

Nowy budynek szpitala składa się z czterech kondygnacji o powierzchni użytkowej 1,5 tys. metrów kwadratowych. W piwnicy budynku są dwie sale operacyjne z zapleczem, na parterze izba przyjęć i pomocy doraźnej. Na pierwszym piętrze jest ośrodek dziennej rehabilitacji neurologicznej, na drugim piętrze również znajduje się ośrodek rehabilitacji neurologicznej oraz dział farmacji. Na trzecim piętrze ulokowano pracownie diagnostyczne.

Uroczyste otwarcie budynku C Warszawskiego Szpitala dla Dzieci SPZOZ

Posted by Gabriela Szustek Radna m.st. Warszawy on 11 czerwca 2015

d1obu3q

- Bardzo czekaliśmy na tę inwestycję, bez powstania nowego budynku nie sposób utrzymać szpitala w obecnej lokalizacji z racji przestarzałej infrastruktury. Nowy budynek, który powstał w pierzei ul. Kopernika jest dla nas zbawienny - powiedziała dziennikarzom Marcewicz-Jendrysik.

Cały blok operacyjny ma nowe wyposażenie - od kolumn anestezjologicznych i chirurgicznych przez stoły operacyjne po system monitorowania stanu pacjenta.

Dyrektor szpitala powiedziała, że po otwarciu nowego budynku liczba łóżek w szpitalu nie wzrośnie, ale szpital będzie w stanie przyjąć więcej pacjentów. Będzie to możliwe, ponieważ nowy budynek pozwoli na separację pacjentów z różnymi infekcjami i chorobami, co umożliwi przyjęcie jednocześnie większej liczby osób potrzebujących pomocy. Marcewicz-Jendrysik szacuje, że możliwy jest wzrost liczny przyjmowanych pacjentów o 20 procent. Obecnie ośrodek rocznie hospitalizuje ok. 4,5 tys. osób.

Dyrektor szpitala zaznaczyła, że budowa nowego budynku była bardzo trudna m.in. ze względu na położenie szpitala na początku skarpy wiślanej, bezpośrednie sąsiedztwo II linii metra i zabytkowej zabudowy. Budowa nowego budynku rozpoczęła się we wrześniu 2013 r.

d1obu3q

Wygląd budynku łączy nowoczesność i wzornictwo okresu międzywojennego, nawiązując zaokrąglonymi narożnikami do sąsiadujących zabytkowych budynków. Na obłej podporze budynku wygrawerowano rysunki małych pacjentów szpitala. Są m.in. zwierzęta domowe namalowane przez dwuletniego Mateusza i kosmiczny krajobraz autorstwa sześcioletniej Hani.

Marcewicz-Jendrysik zapowiedziała, że jeszcze na jesieni tego roku rozpoczną się pierwsze prace związane z modernizacją najstarszego budynku szpitala - części pałacowej. - W przyszłym roku poddajemy kompleksowej modernizacji budynek pałacowy, który jest wpisany do rejestru zabytków. Musimy zachować funkcjonujący oddział chirurgii w tym budynku podczas toczącej się inwestycji, więc będziemy musieli bardzo szczelnie podzielić pionowo budynek na dwie części. Po wyremontowaniu jednej części, przejść na drugą - powiedziała dyrektor szpitala.

W budżecie Warszawy na modernizację, rozbudowę i doposażenie szpitala przeznaczono 82,2 mln zł, z tego 51,2 mln zł w ramach dotacji przekazanych w latach 2007-2015 oraz 31 mln zł w latach 2016-2019.

Wiceprezydent Paszyński podkreślił, że w ciągu ostatnich ośmiu lat na poprawę infrastruktury służby zdrowia miasto wydało ponad 1 mld zł. - To jest rozbudowa sześciu szpitali miejskich, ponad 40 tys. metrów kwadratowych nowej powierzchni, trwa rozbudowa Szpitala Wolskiego. W modernizowanych placówkach mamy 28 sal operacyjnych, trzy bloki porodowe, pięć oddziałów intensywnej terapii, trzy szpitalne oddziały ratunkowe, sześć izb przyjęć, sześć przychodni przyszpitalnych - wymienił Paszyński.

d1obu3q

Podziel się opinią

Share

d1obu3q

d1obu3q
Więcej tematów