PolskaWarszawski Cmentarz Komunalny Północny - największa nekropolia stolicy

Warszawski Cmentarz Komunalny Północny - największa nekropolia stolicy

Cmentarz Komunalny Północny o powierzchni
143 ha jest jednym z największych cmentarzy w Europie. Dla
porównania - największy polski cmentarz w Szczecinie zajmuje
powierzchnię 170 ha. Na warszawskiej nekropolii spoczywa ok. 150
tysięcy zmarłych. Dziennie odbywa się tu średnio 17 pogrzebów, a
od 1997 roku działa jedyne w Warszawie krematorium.

Miejsce pod cmentarz wyznaczono w latach sześćdziesiątych XX w. na północnym krańcu miasta, przy trasie wylotowej na Gdańsk. Częściowo zlokalizowany na terenie miejscowości Wólka Węglowa zyskał potoczną nazwę "Cmentarza na Wólce". Pierwszego pochówku dokonano tu w lutym 1973 roku.

Cmentarz Komunalny Północny, zgodnie z projektem Longina Majdeckiego, został zaprojektowany na planie nieregularnego wieloboku. Ma jasny układ przestrzenny, przecinają go dwie główne aleje. Nekropolia graniczy z Lasem Młocińskim oraz trzema ulicami, przy których znajdują się cztery bramy: Brama Główna (wejście od ul. Wóycickiego), Brama Północna (również od ul Wóycickiego), Brama Południowa (wejście od ul. Wólczyńskiej) i Brama Zachodnia (od ul. Estrady).

Na powierzchni 143 ha zlokalizowano 800 kwater, posadzono kilkadziesiąt tysięcy drzew i krzewów ozdobnych, wybudowano ponad 200 km dróg i alejek, Dom Przedpogrzebowy z salami ceremonialnymi (m.in do przeprowadzania uroczystości pogrzebowych świeckich i religijnych, dla żegnających zmarłych przed spopieleniem) oraz przechowalnią zwłok.

Na Cmentarzu Północnym pochowani są m.in. poeta Edward Stachura, reżyser i scenarzysta filmowy Aleksander Ścibor-Rylski, aktor i pisarz Jan Himilsbach, trener siatkówki Hubert Wagner.

Od 1997 roku na terenie Cmentarza Północnego działa jedyne w Warszawie krematorium. Ciało spopielane jest w temperaturze sięgającej 1200 stopni C, ceremonia trwa ok. 90 minut. Urna z popiołami przekazywana jest rodzinie lub organizatorowi pogrzebu.

Kremacja jest coraz popularniejszą formą chowania zmarłych, akceptowaną przez 40 proc. Polaków (według badania CBOS). Spopieleń nie zabrania Kościół katolicki (kanon 1176 par. 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku).

W ramach rozbudowy cmentarza, jego zarząd planuje wybudowanie kolumbariów (ścian z niszami do pochowania urn) oraz katakumb.

Cmentarz znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej św. Ignacego Loyoli (w kościele, tuż przy murze cmentarza, odbywają się liczne pogrzeby osób tego wyznania).

Cmentarz Komunalny Północny jest cmentarzem miejskim, zarządzanym przez Miasto Stołeczne Warszawę - Zarząd Cmentarzy Komunalnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)