Trwa ładowanie...

Warszawiacy są zadowoleni z życia i usług

Badanie "Jakość życia mieszkańców warszawskich dzielnic" na zlecenie Ratusza wykonało konsorcjum Realizacja Sp. z o.o. oraz Millward Brown S.A. na losowej reprezentatywnej próbie mieszkańców. Indywidualne ankiety w mieszkaniach respondentów trwały od października do grudnia 2013 r.

Share
Warszawiacy są zadowoleni z życia i usług
Źródło: WawaLove.pl
d2udvya

Pytano o podstawowe usługi świadczone w dzielnicach i miejscach zamieszkania: jakość infrastruktury, komunikację miejskiej, poczucie bezpieczeństwa lub aktywność społeczną. Zrealizowano 7200 wywiadów - po 400 w każdej z 18 dzielnic. To pierwsze badania dotyczące warszawskich dzielnic zrealizowane na tak dużą skalę.

Jak wynika z badań, odsetek mieszkańców pozytywnie oceniających poszczególne aspekty życia w dzielnicach waha się od pięćdziesięciu kilku do ok. 70 proc., co oznacza, że mieszkańcy stolicy są zadowoleni z życia oraz z usług.

W większości warszawskich dzielnic najlepiej oceniana jest komunikacja miejska. Pod tym względem najkorzystniej wypada Żoliborz; najsłabszą ocenę dostała Białołęka. Mieszkańcy pozytywnie oceniają też jakość publicznych szkół podstawowych i gimnazjów - najlepszą opinię mają te na Mokotowie, z kolei najgorsze zdanie o lokalnych usługach edukacyjnych mają mieszkańcy Białołęki.

d2udvya

Do najsłabiej ocenianych usług w większości dzielnic Warszawy należą: służba zdrowia oraz działania strażników miejskich. Najbardziej krytyczni, zarówno w ocenie funkcjonowania publicznych lecznic, jak i straży miejskiej są mieszkańcy Białołęki. Najlepszą opinię o służbie zdrowia mają mieszkańcy Wesołej.

Z badania wynika, że blisko 2/3 mieszkańców Warszawy czuje się bezpiecznie na terenie swej dzielnicy oraz w pobliżu miejsca zamieszkania. Respondenci pytani o konkretne zagrożenia w ich okolicy najczęściej wskazywali osoby pijane w miejscach publicznych (blisko połowa ankietowanych) oraz niebezpiecznie jeżdżących kierowców (39 proc.). Najmniej bezpiecznie czują się mieszkańcy Pragi Północ oraz Bielan. Najlepiej - mieszkańcy Mokotowa.

Więcej niż ośmiu na 10 mieszkańców stolicy przyznało, że są zadowoleni z życia w Warszawie. Na podobnym poziomie oceniano życie w dzielnicy (83 proc. zadowolonych) oraz okolicę miejsca zamieszkania (80 proc. zadowolonych). Badanie ujawniło natomiast niską aktywność społeczną warszawiaków, co dotyczy wszystkich dzielnic. Najczęstszą formą zaangażowania jest uczestnictwo w zebraniach wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, jednak aktywność taką zadeklarowało jedynie ok. 20 proc. badanych.

Ze szczegółowo opracowanymi wynikami sondażu można zapoznać się na stronie internetowej Urzędu Miasta

d2udvya

Podziel się opinią

Share
d2udvya
d2udvya
Więcej tematów