Warszawiacy są zadowoleni z życia i usług
Badanie "Jakość życia mieszkańców warszawskich dzielnic" na zlecenie Ratusza wykonało konsorcjum Realizacja Sp. z o.o. oraz Millward Brown S.A. na losowej reprezentatywnej próbie mieszkańców. Indywidualne ankiety w mieszkaniach respondentów trwały od października do grudnia 2013 r.
03.07.2014 | aktual.: 03.07.2014 11:11
Pytano o podstawowe usługi świadczone w dzielnicach i miejscach zamieszkania: jakość infrastruktury, komunikację miejskiej, poczucie bezpieczeństwa lub aktywność społeczną. Zrealizowano 7200 wywiadów - po 400 w każdej z 18 dzielnic. To pierwsze badania dotyczące warszawskich dzielnic zrealizowane na tak dużą skalę.
Jak wynika z badań, odsetek mieszkańców pozytywnie oceniających poszczególne aspekty życia w dzielnicach waha się od pięćdziesięciu kilku do ok. 70 proc., co oznacza, że mieszkańcy stolicy są zadowoleni z życia oraz z usług.
W większości warszawskich dzielnic najlepiej oceniana jest komunikacja miejska. Pod tym względem najkorzystniej wypada Żoliborz; najsłabszą ocenę dostała Białołęka. Mieszkańcy pozytywnie oceniają też jakość publicznych szkół podstawowych i gimnazjów - najlepszą opinię mają te na Mokotowie, z kolei najgorsze zdanie o lokalnych usługach edukacyjnych mają mieszkańcy Białołęki.
Do najsłabiej ocenianych usług w większości dzielnic Warszawy należą: służba zdrowia oraz działania strażników miejskich. Najbardziej krytyczni, zarówno w ocenie funkcjonowania publicznych lecznic, jak i straży miejskiej są mieszkańcy Białołęki. Najlepszą opinię o służbie zdrowia mają mieszkańcy Wesołej.
Z badania wynika, że blisko 2/3 mieszkańców Warszawy czuje się bezpiecznie na terenie swej dzielnicy oraz w pobliżu miejsca zamieszkania. Respondenci pytani o konkretne zagrożenia w ich okolicy najczęściej wskazywali osoby pijane w miejscach publicznych (blisko połowa ankietowanych) oraz niebezpiecznie jeżdżących kierowców (39 proc.). Najmniej bezpiecznie czują się mieszkańcy Pragi Północ oraz Bielan. Najlepiej - mieszkańcy Mokotowa.
Więcej niż ośmiu na 10 mieszkańców stolicy przyznało, że są zadowoleni z życia w Warszawie. Na podobnym poziomie oceniano życie w dzielnicy (83 proc. zadowolonych) oraz okolicę miejsca zamieszkania (80 proc. zadowolonych). Badanie ujawniło natomiast niską aktywność społeczną warszawiaków, co dotyczy wszystkich dzielnic. Najczęstszą formą zaangażowania jest uczestnictwo w zebraniach wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni, jednak aktywność taką zadeklarowało jedynie ok. 20 proc. badanych.
Ze szczegółowo opracowanymi wynikami sondażu można zapoznać się na stronie internetowej Urzędu Miasta