Trwa ładowanie...

"Żubr” z parku Praskiego odzyskał dawny blask. "Przeszedł kompleksową renowację"

O zakresie przeprowadzonych prac poinformował Zarząd Oczyszczania Miasta.

"Żubr” z parku Praskiego odzyskał dawny blask. "Przeszedł kompleksową renowację"
d22feis
d22feis

Kolejny zabytek będący pod opieką ZOM odzyskał atrakcyjny wygląd. Tym razem chodzi o "Żubra" z parku Praskiego, na którym z biegiem lat coraz bardziej widoczne były liczne odpryski, złuszczenia i zadrapania. Dlatego urzędnicy zdecydowali o przeprowadzeniu specjalistycznych prac. Dla rzeźby został stworzony program konserwatorski, w ramach którego m.in. wygładzono jej powierzchnię oraz zrekonstruowano ubytki.

Warto podkreślić, że "Żubr" jest wykonany z czerwonej gliny, a renowacja objęła także uszkodzony róg i ułamany ogon. To już kolejny, odnowiony zabytek po tym jak w listopadzie lifting przeszły źródełka ustawione w parku Praskim i Ujazdowskim. ZOM zapewnia, że stan rzeźb jest na bieżąco monitorowany a pod szczególną opieką znajdują się np. kamienne ławy, wazy, poidełka czy zegar słoneczny w Ogrodzie Saskim.

Dodatkowo dwa razy w roku zabytki są dokładnie myte. Wiosną i jesienią z powierzchni posągów usuwane są zanieczyszczenia oraz nakładany jest preparat glonobójczy, który chroni przed rozwojem różnego rodzaju porostów. Zarząd Oczyszczania Miasta na bieżąco reaguje również na zgłoszenia, dotyczące ewentualnych dewastacji.

Przeczytajcie też: Zaginął Dominik Radzik

d22feis
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22feis
Więcej tematów