Trwa ładowanie...

Zobacz bolid podczas Pikniku Naukowego

Pojazd, który potrafi rozwinąć prędkość 1287 km/h, prezentowany będzie od środy do soboty, 28-31 maja

Zobacz bolid podczas Pikniku Naukowego
d1le9s7
d1le9s7

*Podczas organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik 18. Pikniku Naukowego będzie można po raz pierwszy w Polsce zobaczyć pojazd Bloodhound SSC, który w 2015 r. podejmie próbę pobicia rekordu prędkości na lądzie. *

Tematem przewodnim tegorocznego Pikniku Naukowego jest czas. Nawiązaniem do motywu przewodniego imprezy jest wizyta pojazdu Bloodhound SSC, bo czym innym, jak nie walką z czasem, jest próba pobicia rekordu prędkości na lądzie? Chodzi przecież o to, by pokonać dystans pomiarowy w jak najkrótszym czasie. W przyszłym roku spróbuje tego dokonać Andy Green za sterami tego właśnie bolidu. Ma on przekroczyć prędkość dźwięku i rozwinąć astronomiczną prędkość 800 mil/h (1287 km/h). Na 2016 rok zaplanowana jest kolejna próba, której celem będzie 1000 mil/h (1609 km/h).

Imponującą replikę pojazdu Bloodhound SSC o długości blisko 14 metrów i wysokości 3 metrów będzie można oglądać w strefie motosportu podczas tegorocznego Pikniku. Pojazd jest napędzany silnikiem odrzutowym Rolls-Royce EJ200, wspomaganym zespołem rakiet hybrydowych Nammo. Źródłem napędu pompy utleniacza do paliwa rakietowego jest 750-konny silnik z samochodu wyścigowego. Łączna moc to 135 000 KM, czyli mniej więcej tyle, co w 180 samochodach Formuły 1. Przy pełnej prędkości Bloodhound w czasie 1 sekundy przebywa dystans równy ok. 4 długości boiska piłkarskiego. Eksponat zostanie sprowadzony specjalnie na Piknik przez producenta oleju Castrol, uczestnika projektu.

d1le9s7

Wstęp na Piknik Naukowy jest bezpłatny.

Piknik Naukowy odbędzie się w sobotę, 31 maja, w godz. 11.00 – 20.00, ale replikę pojazdu Bloodhound SSC można będzie zobaczyć na płycie Stadionu Narodowego już od środy, 28 maja, w ramach jednej z organizowanych na sportowej arenie wycieczek (w ramach biletu).

d1le9s7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1le9s7
Więcej tematów