RegionalneWarszawaZa darmo: XXII Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz

Za darmo: XXII Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz

15 filmów, 13 spotkań z alpinistami, wystawa fotograficzna

Za darmo: XXII Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz

W najbliższy weekend, 8 - 10 mają odbędzie się XXII Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Będzie on miał miejsce w siedzibie Muzeum Sportu i Turystyki, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, Centrum Olimpijskie. Wstęp wolny.

Temat Przeglądu wiąże się z przypadającą w tym roku 40. rocznicą pierwszej polskiej wyprawy kobiecej w Gasherbrumy, położone w Karakorum. Wyprawa kobieca, kierowana przez Wandę Rutkiewicz, była wzmocniona przez liczny zespół męski, na czele którego stał Janusz Onyszkiewicz,jednocześnie zastępca kierownika całej piętnastoosobowej ekspedycji. Wyprawa zakończyła się dużym sukcesem. Zdobyto dwa szczyty: Gasherbrum II (8035 m) i dziewiczy Gasherbrum III (7952 m), przeprowadzono cztery udane ataki szczytowe, podczas których na wierzchołkach stanęło 12 zdobywców, w tym dwie pierwsze kobiety na ośmiotysięczniku: Anna Okopińska i Halina Kruger-Syrokomska. Te, ważne dla historii polskiego i światowego alpinizmu, wydarzenia zostaną przypomniane w czasie uroczystego otwarcia XXII PFA, 8 maja o godz. 17.00. Spotkaniu uczestników ekspedycji „Gasherbrumy 1975” będzie przewodniczył Janusz Onyszkiewicz.

- Pokażemy również, wciąż cieszący się powodzeniem, film z tej wyprawy, zrealizowany przez Andrzeja Zajączkowskiego, „Temperatura wrzenia”. W następnym dniu będzie można zobaczyć film „Kobiety Śniegu” z pierwszej brytyjskiej wyprawy kobiecej na Gasherbrum II w 1989 roku, której uczestniczką była Wanda Rutkiewicz. To ona - przy współudziale Krzysztofa Langa - zrealizowała ten film - mówią organizatorzy.

Ogółem w czasie XXII PFA będzie można spotkać się z trzynastoma osobami, które są znawcami tematyki gór i mają osiągnięcia w ich zdobywaniu.* Zostanie zaprezentowanych 15 filmów* – najstarszy z 1966 roku, to „Wertikal” (”Pion”) Borisa Durowa i Stanisława Goworuchina, z udziałem Włodzimierza Wysockiego, którego w tym roku przypada 35 rocznica śmierci. Najnowszy – to film Jerzego Porębskiego „Zakopiańczycy” z 2014 r., który zostanie zaprezentowany w niedzielę, na zakończenie XXII PFA,

Przeglądowi będzie towarzyszyła wystawa fotograficzna Julity Chudko „Poszukując Raju” oraz liczne stoiska, m.in.: z książkami i filmami górskimi wydawnictwa „Annapurna”, pamiątkami i kuchnią nepalską Fundacji „Światło dla Himalajów”.

Obraz
Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)